Zmarł Józef Podlaszewski (1950-2024)
Opublikowano 25.11.2024 10:08

Zmarł Józef Jupi Podlaszewski, aktor, mim, tłumacz, animator kultury, dziennikarz, publicysta, przez wiele lat związany artystycznie z Politechniką Koszalińską. Uchodził za „duchowego ojca niezliczonych aktorów, kabareciarzy, mimów i innych <dużych dzieci>”. Z wykształcenia anglista, był współtwórcą Studenckiego Teatru Pantomimy „Blik”, który działał pod auspicjami Wyższej Szkoły Inżynierskiej (obecnie: Politechnika Koszalińska).

Przez kilka dekad swojej aktywności uchodził za człowieka – instytucję. Wspólnie z żoną prowadził Szkołę Języków Obcych (The English School of Koszalin). Wcześniej był współzałożycielem i redaktorem naczelnym Telewizji Regionalnej Bryza. Był inicjatorem wielu cennych projektów i przedsięwzięć kulturalnych. Wspierał młodych artystów, miał stałe grono czytelników swoich oryginalnych felietonów publikowanych w wielu gazetach (cykle: „Małpa w kipieli”, „Simia purpurata”).

„Blik” powstał na przełomie 1976 i 1977 r. Jego członkowie rekrutowali się głównie z kierunku Budownictwo. „Blik” był sceną niezwykle aktywną. W pierwszym okresie zrealizował programy: „Gołębie niebo” (1977), „Z pieśni” (1978), „Świtanie” (1978) i „Zmartwychwstać” (1979), spektakl „Kantata” (1978) i widowisko plenerowe „Suita patriotyczna” (1978). W ciągu kilku lat stał się, obok kabaretu studenckiego „Koń Polski”, jedną z kulturalnych wizytówek uczelni.

W 1979 r. „Blik” zdobył nagrodę Akademickiego Przeglądu Form Teatralnych i nagrody prezydenta Koszalina za pierwszy spektakl teatralny „Kantata”. W 1986 r. teatr działający przy Wyższej Szkole Inżynierskiej był organizatorem pierwszej edycji Forum Teatru Niesfornego. Założony przez Józefa Jupiego Podlaszewskiego i Ryszarda Kota Koteckiego teatr jeździł ze spektaklami po Europie promując zarówno szkołę, jak i miasto.

Obok zmarłego niedawno rzeźbiarza Zygmunta Wujka był zaangażowany w upamiętnienie lotników alianckich więzionych w Stalagu Luft IV Gross Tychow, niemieckim obozie jenieckim zlokalizowanym w lesie 2,5 km od Podborska. Wspólnie jeździli do USA na spotkania z Amerykanami, ocalałymi z „marszu śmierci” i gościli byłych żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych w Koszalinie i Tychowie.

Józef Jupi Podlaszewski w latach 1976-1989 był również wykładowcą uczelni. Zmarł 23 listopada 2024 r. Miał 74 lata.

 

Fot. Kamil Jurkowski