Dr hab. inż. Mirosław Wesołowski, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji PK i lider WP3 w Uniwersytecie Europejskim wziął udział w XVII Konferencji Naukowo-Technicznej ,,Techniki Komputerowe w Inżynierii TKI 2024”. W wydarzeniu uczestniczył również prof. Ivan Dyyak z Uniwersytetu Lwowskiego w Ukrainie, z którym Politechnika Koszalińska współpracuje od dwóch lat. Udział w konferencji został zrealizowany w ramach projektu EU4Dual4Ukraine (NAWA). Spotkanie odbyło się w dniach 15-18 października br. w Hotelu Robert’s Port Lake Resort & Spa w Mikołajkach.
Celem konferencji jest rozwój technik numerycznych w inżynierii jak i eksperymentalnych. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i wiedzy między ośrodkami naukowymi a przedsiębiorstwami. W ramach Konferencji TKI’2024 odbyły się sesje plenarne, podczas których badacze zaprezentowali przygotowane referaty. Prof. Wesołowski wspólnie z grupą badaczy przygotował dwa wykłady "Non-destructive characterisation of elastic parameters of 3D printed plates" (,,Charakteryzacja parametrów sprężystych płyt drukowanych 3D w sposób bezinwazyjny”) i "Modeling and solving problems of mechanics with variable boundaries" (,,Modelowanie i rozwiązywanie problemów mechaniki ze zmiennymi ograniczeniami”). Wygłoszone prace zostaną opublikowane w czasopismach naukowych.
Podczas konferencji poruszono tematy związane z technikami komputerowymi w analizie, projektowaniem i wytwarzaniem innowacyjnych materiałów, eksperymentalnymi badaniami materiałów i konstrukcji. Naukowcy dyskutowali również o modelowaniu konstytutywnym, badaniach odporności udarowej konstrukcji, numerycznym obrazowaniu w projektowaniu czy wytwarzaniu i ocenie technicznej obiektów.
Organizatorami wydarzenia są Wydział Inżynierii Mechanicznej, Instytut Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej oraz Instytut Pojazdów i Transportu Wojskowej Akademii Technicznej.
Udział w konferencji sfinansowano przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „EU4Dual4Ukraine”, umowa o współpracy nr BNI-UE-2023-5.