Kierunek Geodezja i Kartografia należy do dziedziny nauk technicznych, dyscyplina naukowa Inżynieria Lądowa i Transport. Oprócz Geodezji w skład dyscypliny ILiT wliczane są również Budownictwo i Transport.
Studia I stopnia - inżynierskie
Cele kształcenia na studiach I stopnia:
- zdobywanie wiedzy inżynierskiej w zakresie geodezji i kartografii, dotyczącej wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych (pomiary geodezyjne naziemne i satelitarne, teledetekcyjne i fotogrametryczne, przygotowywanie opracowań geodezyjno-prawnych i projektowych, wykonywanie analiz przestrzennych z wykorzystaniem GIS, wykonywanie czynności w obszarze gospodarowania nieruchomościami – określanie i ewidencjonowanie stanu własności nieruchomości);
- opanowanie umiejętności programowania oraz projektowania i zarządzania bazami danych w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych
- nabycie umiejętności prowadzenia działalności inżynierskiej w zakresie geodezji, kartografii, fotogrametrii oraz SIP, identyfikowania i rozwiązywania podstawowych zadań dotyczących geodezji, w tym także z zakresu geoinformatyki,
- przygotowanie do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w geodezji i kartografii oraz pracy zespołowej w geodezji i kartografii.
- przygotowanie absolwenta do podjęcia studiów drugiego stopnia,
- prawo do ubiegania się o wybrane uprawnienia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 20 września 2019 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (t.j. Dz. U. 2019 poz. 1846).
Studenci uzyskują podstawową wiedzę z zakresu nauk: ścisłych, przyrodniczych i technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z geodezji i kartografii, w szczególności w obszarze wykonywania oraz numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych.
Potrafią określać i ewidencjonować stan prawny nieruchomości oraz pozyskiwać dane dla systemów informacji przestrzennej, w kontekście projektowania i rozwoju obszarów wiejskich, wykonywania map gospodarczych, zasadniczych, topograficznych i tematycznych oraz geodezyjnej realizacji i obsługi inwestycji.
Absolwenci uzyskują przygotowanie do prowadzenia działalności inżynierskiej w zakresie geodezji, kartografii, geoinformatyki, fotogrametrii oraz systemów informacji o terenie, a także posługiwania się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych naziemnych i satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych oraz przetwarzania wyników tych pomiarów i ich wykorzystania.
Zatrudnienie: przedsiębiorstwa geodezyjno-kartograficzne i geoinformatyczne administracja oraz szkolnictwo – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Absolwenci studiów I stopnia otrzymują tytuł zawodowy inżyniera.
Praktyki
W ramach realizacji programu studiów studenci odbywają ćwiczenia terenowe i praktyki zawodowe. Uczestniczą w warsztatach z wykorzystaniem najnowszych instrumentów i technologii pomiarowych.
Studia II stopnia - magisterskie
Cele kształcenia na studiach II stopnia:
- przekazanie wiedzy w zakresie analizy i wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, jak też kierowania przedsięwzięciami w obszarze geodezji i kartografii;
- wyrobienie umiejętności identyfikowania i rozwiązywania istotnych zadań dotyczących sfery geodezji i kartografii;
- przygotowanie absolwenta do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w geodezji i kartografii na stanowiskach w wykonawstwie, projektowaniu, zarządzaniu i nadzorze, tak w pracy własnej jak i zespołowej;
- nabycie umiejętności samodzielnego studiowania nowych problemów i ich rozwiązywania w pracy naukowo-badawczej.
Studenci pogłębiają wiedzę zdobytą na studiach I stopnia, uzyskują umiejętności posługiwania się zaawansowana wiedzą z zakresu nauk technicznych oraz geodezji, fotogrametrii, teledetekcji i systemów informacji o terenie. Absolwenci studiów II stopnia otrzymują tytuł zawodowy magistra.
Podczas studiów przekazywana jest wiedza z zakresu:
- podstaw programowania w geodezji,
- nowoczesnych technik pozyskiwania danych obrazowych i cyfrowego przetwarzania obrazów,
- pozyskiwania i obróbki cyfrowych zdjęć lotniczych,
- tworzenia numerycznych modeli wysokościowych (3D),
- opracowania cyfrowych map tematycznych,
- tworzenia geobaz i wykonywania analiz przestrzennych,
- pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowania ich wyników,
- tworzenia numerycznych map zasadniczych,
- metod obliczeń geodezyjnych,
- satelitarnych i kosmicznych technik pomiarowych,
- geodezji fizycznej i geodynamiki,
- zastosowania nowoczesnych technik pomiarowych w geodezji inżynieryjnej,
- geodezyjnej obsługi inwestycji,
- geodezyjnego opracowania projektów tras drogowych.
Nasi absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w:
- Geodezji: przy pomiarach sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych, rozgraniczeniach i podziałach nieruchomości, przy sporządzaniu map,
- Kartografii: wykonując opracowania map numerycznych, tworząc geowizualizację.
- Przedsiębiorstwach stosujących techniki geoinformatyczne,
- Firmach zajmujących się budownictwem, drogownictwem, infrastrukturą techniczną (np. wodociągi i kanalizacja): wykonując geodezyjne obsługi inwestycji (wytyczenie obiektu budowlanego, obsługa budowy, inwentaryzacja powykonawcza).
- Administracji samorządowej i państwowej: tworząc systemy informacji o terenie, zarządzając danymi przestrzennymi, wykonując czynności w ramach gospodarowania nieruchomościami (ewidencja gruntów i budynków).
- Różnorodnych firmach związanych ze środowiskiem, leśnictwem, rolnictwem, budownictwem, architekturą, transportem, turystyką: przy tworzeniu numerycznych modeli terenu, wykonując analizy komponentów środowiska przyrodniczego, tworząc przestrzenne modele obiektów, miast, przy pozyskiwaniu danych geograficznych, tworząc cyfrowe bazy danych przestrzennych.
- Przedsiębiorstwach związanych z obsługą rynku nieruchomości: zarządzając nieruchomościami, pośrednicząc w obrocie nieruchomościami oraz wyceniając nieruchomości.