Laboratorium finansowo-giełdowe powstanie na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Wiedzę praktyczną dotyczącą finansów, rachunkowości i rynku giełdowego będą zdobywać studenci wszystkich kierunków prowadzonych na tym wydziale, w tym w szczególności nowej specjalności przygotowującej analityków giełdowych.
Rynek potrzebuje wykształconych absolwentów, którzy potrafią zarządzać nie tylko własnym budżetem, ale też posiadają umiejętności z zakresu inwestycji.
Z informacji firm monitorujących rynek pracy wynika, że wśród najbardziej perspektywicznych zawodów są te, które wymagają kwalifikacji finansowych. Stąd pomysł powstania pracowni, w której studenci będą poszerzać wiedzę i umiejętności praktyczne związane z tematyką finansowo-inwestycyjną.
Z myślą o studentach, naukowcach i biznesie
W zajęciach prowadzonych w laboratorium finansowo-giełdowym będą mogli uczestniczyć studenci rozpoczynający edukację na kierunku Ekonomia, ale także Finanse i rachunkowość. Umiejętności praktyczne będą mogli tu poszerzać w szczególności studenci, którzy wybiorą specjalność Analityk giełdowy. To nowa specjalność, która w październiku ruszy na kierunku Ekonomia. Laboratorium będzie też służyć do celów badawczych pracownikom naukowym. W przyszłości możliwa będzie także współpraca z biznesem. W planach jest m.in. wykonywanie prognoz, modelowanie ryzyka finansowego i walutowego na rzecz przedsiębiorców z regionu Pomorza Środkowego.
W świecie kursów, indeksów i notowań giełdowych
Nowa pracownia powstanie być może jeszcze w pierwszym semestrze zbliżającego się roku akademickiego. Będzie przypominać profesjonalne biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych.
Jak podkreśla dr Anna Szczepańska-Przekota, która opracowywała założenia laboratorium finansowo-giełdowego, zainstalowane oprogramowanie umożliwi zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu inwestowania na giełdzie, analizy finansowej, finansów przedsiębiorstw czy sprawozdawczości finansowej i rachunkowości. Sala zostanie wyposażona w specjalny sprzęt umożliwiający śledzenie najważniejszych informacji z rynków finansowych: indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i najważniejszych giełd światowych, notowań spółek z warszawskiej giełdy, notowań rynku surowców i kursów walutowych. W pracowni powstanie 20 stanowisk, pozwalających na pracę w mniejszych grupach i łatwy dostęp do danych.
Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę praktyczną dotyczącą zarządzania finansami osobistymi i planowaniem budżetu. Poszerzą umiejętności w zakresie analizy finansowej i ekonomicznej przedsiębiorstw, analizy technicznej i fundamentalnej rynków finansowych, badania zmienności instrumentów finansowych i tworzenia modeli matematycznych, które będzie można wykorzystywać m.in. w bankowości (np. w działalności kredytowej).
Studenci zdobędą też wiedzę dotyczącą finansów behawioralnych i psychologii inwestowania oraz strategii i systemów inwestowania.