Politechnika Koszalińska w polsko-niemieckim projekcie „Pomerania BioBridge: Katalizator transgranicznych innowacji w biogospodarce (MERGE)”
Opublikowano 14.07.2025 11:47

Nasza uczelnia weszła w skład polsko-niemieckiego konsorcjum, którego celem jest prowadzenie badań i promowanie nowych sposobów zagospodarowania odpadów pochodzących z rolnictwa, przemysłu spożywczego i sektora opakowań. W ramach projektu zorganizowane zostaną konferencje, wyjazdy studyjne, warsztaty a także konkursy dotyczące opracowania i rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań w zakresie efektywnego wykorzystania materiałów odpadowych.

Projekt nosi nazwę „Pomerania BioBridge: Katalizator transgranicznych innowacji w biogospodarce (MERGE)”. Założeniem jest rozwój polsko-niemieckiej współpracy na płaszczyźnie naukowo-przemysłowej jak i wymiany między uczelniami. Centralnym elementem projektu jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez przekształcanie odpadów i materiałów resztkowych w cenne surowce. Działania te przyniosą korzyści zarówno lokalnym firmom i instytucjom badawczym, jak i całemu regionowi. Obszar, który obejmie przedsięwzięcie to województwo zachodniopomorskie i niemieckie kraje związkowe: Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brandenburgia.

– I w Niemczech, i w Polsce mamy podobne problemy dotyczące zagospodarowania odpadów. Funkcjonujemy w oparciu o podobne przepisy, choć Niemcy mają większe doświadczenie w ich wdrażaniu – przyznaje pełniący funkcję koordynatora projektu z ramienia naszej uczelni, dr hab. inż. Tomasz Rydzkowski, prof. PK z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (na zdjęciu). – My jesteśmy na etapie wprowadzania niektórych rozwiązań w Niemczech już one funkcjonują. Dotyczy to m.in. ROP - Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, zgodnie z którą wytwórca jest zobowiązany do organizacyjnego i finansowego partycypowania w gospodarowaniu odpadami pochodzącymi z wprowadzanych na rynek produktów.

W obu krajach przeszkodami w efektywnym wykorzystaniu materiałów odpadowych z przemysłu i rolnictwa są brak infrastruktury, niejasne ramy prawne i niewystarczające inwestycje w innowacyjne technologie ich zagospodarowania. - Z roku na rok powstaje coraz więcej odpadów i jest to efekt wysoko zaawansowanych działań inżynierskich – dodaje prof. Tomasz Rydzkowski. – Mamy opakowania wielowarstwowe oraz przedmioty wykonane z kompozytów, które sprawiają duże kłopoty, jeśli chodzi o ich recykling. Chcemy wspólnie realizować badania, ale też rozszerzyć współpracę z niemieckimi uczelniami, firmami produkcyjnymi i dostawcami infrastruktury.

W konsorcjum realizującym przedsięwzięcie stronę polską, oprócz Politechniki Koszalińskiej, reprezentują Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Niemieccy partnerzy to: Hochschule Neubrandenburg, Institut für Lebensmittel- und Umweltforschung e.V. z siedzibą w Bad Belzig pod Berlinem (Instytut Badań nad Żywnością i Środowiskiem), a także park technologiczny Witeno GmbH z Greifswaldu oraz Steinbeis-Forschungszentrum Technologie-Management Nordost. Uczelnie i instytuty powołają zespół, który przeprowadzi badania dotyczące tego, jakie potrzeby związane z zagospodarowaniem odpadów mają przedsiębiorcy i mieszkańcy regionów położonych po obu stronach granicy.

W obu krajach powstaną punkty kontaktowe, które zajmą się promocją współpracy między przedsiębiorcami i instytucjami badawczymi. Przygotowana zostanie strona internetowa z otwartym dostępem, dzięki której będzie można dotrzeć do informacji zarówno o samym projekcie jak i o proponowanych rozwiązaniach dotyczących zagospodarowania odpadów.

Zorganizowana zostanie także polsko-niemiecka konferencja biogospodarcza jako forum wymiany wiedzy o gospodarce o obiegu zamkniętym. W planach jest również przygotowanie hackatonów i konkursów pomysłów. Organizatorzy liczą na kontakty z młodymi ludźmi. Dlatego w planach jest organizacja – m.in. na Politechnice Koszalińskiej - szkoły letniej dla młodzieży i przedstawicieli firm.

Instytucje naukowe przewidziały także dni otwartych laboratoriów Open Lab Days. – Będziemy gościć przedstawicieli firm i instytutów z Polski i Niemiec. Zaprezentujemy nasze laboratoria i realizowane projekty badawcze. Takie wydarzenia zostaną zorganizowane również w instytucjach partnerskich – tłumaczy prof. Tomasz Rydzkowski, dodając, że w realizację projektu zaangażują się przedstawiciele różnych wydziałów Politechniki Koszalińskiej.

Realizacja projektu potrwa trzy lata, a całe przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z programu Interreg VI A Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027. łączna wartość projektu przekracza 1 mln 846 tys. euro. Kwota dofinansowania z programu Interreg IV to prawie 1 mln 477 tys. euro.

 

 

 

- Głównym elementem projektu jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez przekształcanie odpadów i materiałów resztkowych w cenne surowce - wyjaśnia prof. Tomasz Rydzkowski, prezentując efekty prac badawczych dotyczących zagospodarowania surowców odpadowych.

Zdjecia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska