Uczelnia będzie kształcić analityków giełdowych
Opublikowano 24.08.2021 14:52


Funkcjonowanie giełd papierów wartościowych, ich rola w gospodarce, systemy notowań i rola bezpieczeństwa obrotu na rynkach giełdowych to część zagadnień, które od października będą zgłębiać studenci nowej specjalności na kierunku Ekonomia. Umiejętności praktyczne będą doskonalić w laboratorium finansowo-giełdowym, które wkrótce powstanie na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej.

Przygotowanie specjalistów rozumiejących specyfikę giełd papierów wartościowych to wymóg czasów. Rynek kapitałowy przeżywa w Polsce rozkwit. Stąd pomysł uruchomienia specjalności Analityk giełdowy na studiach I stopnia kierunku Ekonomia.

Wszystko na temat giełdy

Studenci, którzy wybiorą tę specjalność, zostaną zapoznani z klasyfikacją giełd, a także z zasadami funkcjonowania giełdy i wprowadzania papierów wartościowych do obrotu. Zgłębią najważniejsze zagadnienia prawa giełdowego. Dowiedzą się, jakie są rodzaje notowań i zleceń giełdowych, poznają budowę i zastosowanie indeksów giełdowych, zdobędą też wiedzę na temat rynku funduszy inwestycyjnych.

W programie zajęć zaplanowano też czas na omówienie zasad funkcjonowania specyficznych giełd (giełdy energii, giełdy produktów rolno-spożywczych).

- Ważnym zagadnieniem, które zgłębią studenci będzie ekonomia i finanse behawioralne. To jeden z wiodących współcześnie nurtów w obszarze nauk ekonomicznych – podkreśla dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr hab. inż. Jerzy Korczak, prof. PK. Finanse behawioralne uwzględniają psychologiczne uwarunkowania podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Z tą myślą na Wydziale Nauk Ekonomicznych wkrótce powstanie pracownia finansowo-giełdowa, w której studenci będą mogli w sposób praktyczny zdobywać umiejętności z zakresu inwestowania na giełdzie, analizy finansowej, finansów przedsiębiorstw czy sprawozdawczości finansowej i rachunkowości. To będzie ważne miejsce dla studentów, którzy wybiorą specjalność Analityk giełdowy.

Podczas zajęć analizowane będą rzeczywiste sytuacje i problemy inwestycyjne, studenci będą mieli dostęp do baz danych oraz platform inwestycyjnych wiodących serwisów giełdowych oraz giełd krajowych i zagranicznych.

Można zostać maklerem lub doradcą inwestycyjnym

Jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów specjalności Analityk giełdowy? Jak tłumaczy dr Anna Szczepańska-Przekota, która przygotowywała założenia programowe specjalności, absolwenci będą przygotowani do pracy na rynkach finansowych, towarowych i rynkach energii.

Zdobyta wiedza ułatwi studentom przygotowanie do egzaminów na maklera papierów wartościowych oraz do uzyskania licencji doradcy inwestycyjnego.

Będą mogli ponadto ubiegać się o zatrudnienie w instytucjach finansowych i gospodarczych wykorzystujących giełdy jako miejsce zawierania kontraktów, w szczególności w bankach, w firmach doradztwa i pośrednictwa finansowego. Zostaną przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach branży elektroenergetycznej, a także prowadzących handel surowcami, które są przedmiotem obrotu giełdowego (produkty rolno-spożywcze, metale, surowce energetyczne). Będą mogli podjąć własną działalność gospodarczą jako doradcy finansowi i rynkowi.