I Koszalińskie Forum „Adres docelowy: rodzina”
Opublikowano 23.05.2025 15:14

Współczesne wyzwania w polityce rodzinnej, skuteczne formy pomocy i wsparcia, a także rola i znaczenie rodzin zastępczych oraz opiekunów wspierających to część tematyki konferencji pn. I Koszalińskie Forum „Adres docelowy: rodzina”, która w piątek (23 maja 2025 r.) odbyła się w kampusie naszej uczelni przy ul. Kwiatkowskiego.

Organizatorzy konferencji to: Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, uczelniane Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, Centrum Usług Społecznych w Koszalinie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli.

Wydarzenie objęli patronatem rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i prezydent Koszalina, Tomasz Sobieraj. Uczestników przywitał prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK.

Goście konferencji mogli wysłuchać wystąpień przedstawicieli Centrum Usług Społecznych w Koszalinie, Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich oraz Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej), a także Publicznego Ośrodka Adopcyjnego.

Jak zaznaczyli prelegenci, agresja, przemoc psychiczna i fizyczna, wykorzystywanie seksualne, alkoholizm rodziców, trudności w zapewnieniu podstawowych warunków do życia (codzienne wyżywienie, warunki mieszkaniowe, dbałość o higienę) to problemy, z którymi mierzą się dzieci wychowujące się w niektórych rodzinach. W takich sytuacjach potrzebne jest wsparcie pracowników socjalnych albo nadzór kuratora rodzinnego. Czasem konieczne jest umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Dr Joanna Radko, adiunkt na Wydziale Humanistycznym, przybliżyła sytuację dzieci, które wychowują się w rodzinach dysfunkcyjnych i często właśnie z tego powodu trafiają do rodzin zastępczych. Ci młodzi ludzie dźwigają bagaż trudnych przeżyć: to trauma, poczucie winy, wstyd, brak zaufania, tęsknota, strach i niepewność. Mówiła o empatii i zrozumieniu, którymi powinni się cechować wszyscy ci, którzy profesjonalnie zajmują się udzielaniem wsparcia (pracownicy służb socjalnych, rodzice zastępczy, kuratorzy, sędziowie, policjanci).

O tym, w jakich sytuacjach sąd rodzinny może ograniczyć władzę rodzicielską mówiła natomiast sędzia Anna Sroczyńska z III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Koszalinie. Jak zaznaczyła, umieszczenie dziecka poza rodziną biologiczną nigdy nie jest decyzją łatwą i zawsze decydujące jest dobro dziecka. Pani sędzia podkreśliła, że brakuje chętnych do pełnienia funkcji niespokrewnionych rodzin zastępczych. Potrzeby tymczasem są niemałe. W 2024 roku 278 nieletnich z obszaru, który obejmuje Sąd Rejonowy w Koszalinie, było objętych pieczą zastępczą. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywało w tym czasie 44 nieletnich. W Sądzie Rejonowym w Koszalinie figurowało w tym czasie 821 małoletnich, których rodzicom ograniczono władzę rodzicielską. Kilkuset rodziców było objętych nadzorem kuratora sądowego.

Realia pracy kuratora rodzinnego przybliżyła Monika Michalska, kierowniczka II zespołu kuratorskiej służby sądowej w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Wcześniej o efektywnych formach wspierania rodziny w kryzysie mówiła Urszula Borzęcka, zastępczyni dyrektora Centrum Usług Społecznych. 

W dyskusji na zakończenie wydarzenia wzięli udział m.in.: asystent rodziny, kurator, pracownik socjalny oraz przedstawiciele rodziny zastępczej.

Zdjęcia: Adam Paczkowski, Wojciech Szpak/Politechnika Koszalińska