Prof. Krzysztof Wasilewski o potrzebie digitalizacji dziedzictwa regionalnego
Opublikowano 14.05.2025 14:56

Prorektor do spraw kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK uczestniczy w zorganizowanej w Zielonej Górze dwudniowej (14-15 maja 2025 r.) konferencji naukowej „Archiwum. Miejsce pamięci – pamięć miejsca”.

W pierwszym dniu konferencji wygłosił referat „Cyfryzacja dziedzictwa Ziemi Lubuskiej – uwarunkowania teoretyczne i praktyczne”. Przybliżył zagadnienia dotyczące digitalizacji niektórych elementów dziedzictwa regionalnego (dokumenty, prasa, książki, fotografie), w tym w szczególności tych elementów, które dotyczą Ziemi Lubuskiej. Zaprezentował także wyniki prac dotyczących digitalizacji dziedzictwa Zachodniego Pomorza prowadzonych przez Laboratorium Humanistyki Cyfrowej i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej.

Konferencja wpisuje się w tzw. zwrot archiwalny w naukach humanistycznych i dotyczy pamięci miejsca, które do 1945 r. funkcjonowało w granicach Niemiec, a po wojnie weszło w skład państwa polskiego. Jej tematem jest przed- i powojenna spuścizna kulturowa regionu, zdeponowana w archiwach (państwowych i prywatnych) i zapisana w pamięci zbiorowej. Organizatorzy wydarzenia to Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, Lubuskie Towarzystwo Naukowe, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Streszczenie wystąpienia dr. hab. Krzysztofa Wasilewskiego, prof. PK: „W ostatnich latach powstaje coraz więcej projektów polegających na digitalizacji wybranych elementów dziedzictwa regionalnego, w tym zwłaszcza dokumentów, prasy, książek czy fotografii. Jest to jeden z przejawów tzw. cyfrowego przełomu w naukach humanistycznych i społecznych. Jednocześnie rośnie liczba podmiotów, które zajmują się zachowaniem dziedzictwa – obok archiwów, muzeów czy bibliotek, dołączają do tego grona także stowarzyszenia społeczne, a nawet osoby indywidualne. Odrębnym zagadnieniem jest powstawanie i zachowywanie materiałów borndigital, a więc istniejących wyłącznie w formie cyfrowej.

Cyfryzacja dziedzictwa oferuje szanse na zachowanie tych materiałów, które do tej pory znajdowały się poza zainteresowaniem oficjalnych instytucji. Co więcej, w przypadku regionów peryferyjnych, takich jak Ziemia Lubuska, umożliwia upodmiotowienie dziedzictwa kulturowego i jego rzeczywiste udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców.

Celem wystąpienia będzie zatem wskazanie praktycznych i teoretycznych uwarunkowań związanych z postępującym procesem cyfryzacji dziedzictwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa Ziemi Lubuskiej. Wystąpienie będzie opierało się na wynikach badań prowadzonych przez Laboratorium Humanistyki Cyfrowej i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej".

Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska (archiwum)