Konferencja "Ewaluacja działalności naukowej - strategie, standardy, systemy"
Opublikowano 12.05.2025 14:46

Przygotowaniom do, planowanej na 2026 r. ewaluacji działalności naukowej, poświęcona była konferencja naukowa zorganizowana wspólnie przez Politechnikę Koszalińską i Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI - PIB). Podczas konferencji omówiono także nową wersję Systemu Ewaluacji Działalności Naukowej (SEDN). 

W wydarzeniu, które odbyło się w poniedziałek (12 maja br.) wzięli udział naukowcy z Politechniki Koszalińskiej i pracownicy uczelnianych jednostek biorących udział w ewaluacji (Dział Nauki, Biblioteka), a także przedstawiciele innych ośrodków akademickich (m.in. ze Szczecina, Trójmiasta, Warszawy, Poznania i Krakowa).

O łączeniu perspektywy instytucji naukowej z potrzebami administracji rządowej jako jednym z zadań OPI – PIB, mówił jego wicedyrektor, Marek Michajłowicz. Przybliżył także inne funkcje instytucji: rozwój badań i analiz dotyczących polskiej nauki, wspieranie - w oparciu o rzetelne dane - polityk dotyczących rozwoju nauki, tworzenie zaplecza eksperckiego, rozwój usług cyfrowych dla polskiej nauki, wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji. 

Planowane zmiany w rozporządzeniu o ewaluacji działalności naukowej i wpływ tych zmian na SEDN, a w konsekwencji – na ocenę uczelni, instytutów naukowych i innych instytucji, przedstawił reprezentujący Ośrodek Przetwarzania Informacji Sebastian Fijałkowski.

Radosław Wróblewski wyjaśnił natomiast, jak ważne jest to, by dane dotyczące dorobku naukowego były uporządkowane i odpowiednio wystandaryzowane. Oparł się przy tym na przykładzie portali: Polska Bibliografia Naukowa i Ludzie Nauki.

Podczas konferencji przedstawiciele uczelni zgłosili szereg pytań dotyczących zasad ewaluacji. Zapowiedziano, że takie spotkania będą organizowane także w przyszłości.


Przypomnijmy, ze w 2026 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz drugi przeprowadzi ewaluację jakości działalności naukowej. Obejmie ona okres od 2022 do 2025 r. Ewaluacja przeprowadzana będzie w obrębie dyscyplin w ramach uczelni. Warto dodać, że w marcu 2025 r. w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącego ewaluacji jakości działalności naukowej. Według oceny resortu, dokument nie wprowadza rewolucyjnych zmian, ale zawarto w nim kilka istotnych modyfikacji, m.in. w odpowiedzi na postulaty środowiska naukowego. Dotyczą one m.in. uwzględniania dorobku doktorantów, którzy są zatrudniani przez instytucję prowadzącą szkołę doktorską, a także uwzględniania w trakcie oceny materiałów z międzynarodowych konferencji naukowych, które nie figurują w ministerialnym wykazie.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska