Doktorat za badania nad nowoczesnymi kompozytami
Opublikowano 15.04.2025 13:16

Badaniami dotyczącymi właściwości nowatorskich tworzyw kompozytowych modyfikowanych nanocząstkami diamentowymi zajął się w swojej rozprawie doktorskiej mgr inż. Jacek Kalisz. To ważna praca odpowiadająca na zapotrzebowanie dotyczące wytrzymałych, biodegradowalnych tworzyw, które mogą mieć zastosowanie w medycynie (np. jako opatrunki) i przemyśle spożywczym.

Kompozyty polimerowe, a w szczególności kompozyty w osnowie z polimerów naturalnych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Są biodegradowalne, a więc w minimalnym stopniu wpływają na środowisko. Ważna jest przy tym możliwość modyfikowania ich struktury pozwalająca na uzyskanie materiału o oczekiwanych przez odbiorców właściwościach. Tworzywa te wykorzystuje się w rolnictwie, przemyśle spożywczym, sanitarnym, ale także m.in. przy produkcji opakowań. Szerokie zastosowanie potwierdza więc, że kontynuacja badań dotyczących właściwości tych materiałów jest bardzo istotna. Rozprawa doktorska mgr. inż. Jacka Kalisza wpisuje się zatem w nurt takich poszukiwań badawczych.

Publiczna obrona podbyła się we wtorek (15 kwietnia 2025 r.) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej przed komisją doktorską dyscypliny Inżynieria Mechaniczna pod kierownictwem jej przewodniczącego, dziekana wydziału, prof. dr. hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego. Tytuł przygotowanej rozprawy doktorskiej brzmi: „Ocena wpływu technologii wytwarzania kompozytów kolagenowych modyfikowanych strukturami węglowymi na ich właściwości użytkowe”. Promotorem pracy była dr hab. inż. Iwona Michalska-Pożoga, prof. PK, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. Funkcję promotora pomocniczego pełniła zaś dr n. tech. lek med. Katarzyna Mitura z Katedry Inżynierii Biomedycznej.

Doktorant ukończył studia licencjackie na kierunku Inżynieria Biomedyczna i magisterskie na Inżynierii Materiałowej. Aktualnie pracuje jako inżynier jakości w jednej z firm produkcyjnych. W pracy doktorskiej skupił się na badaniach dotyczących wytwarzania kompozytu polilaktydowo-kolagenowego zmodyfikowanego nanoproszkami diamentowymi. Zbadał możliwość wytworzenia kompozytów kolagenowych w postaci nanowłókien z dodatkiem nanoproszków diamentowych za pomocą metody elektroprzędzenia z emulsji. Zamierzeniem było poznanie warunków wytwarzania tych tworzyw, ich właściwości mechanicznych i użytkowych. Doktorant, przeprowadzając badania laboratoryjne, zbadał możliwość zastosowania tych materiałów w formie filtrów. Przeprowadzone testy dały pomyślne wyniki: wytworzony materiał spełnił oczekiwania przy filtracji cieczy.

Rozprawę pozytywnie ocenili recenzenci. Byli nimi prof. dr hab. inż. Katarzyna Gawdzińska z Politechniki Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. Roman Major, prof. Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN oraz dr hab. inż. Grzegorz Robak, prof. Politechniki Opolskiej. Recenzenci podkreślili, że tematyka jest istotna zarówno pod względem poznawczym jak i praktycznym.

Doktorant odpowiedział na szereg pytań komisji dotyczących przeprowadzonych eksperymentów i interpretacji ich wyników. W rezultacie komisja doktorska zaaprobowała rozprawę. Ostateczną decyzję w sprawie nadania stopnia doktora podejmie Senat Politechniki Koszalińskiej.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska