Wydarzeniom sprzed 80 lat związanym ze zdobyciem Koszalina i innych miast Pomorza i utrwalaniu polskiej administracji na tym terenie poświęcona była piątkowa (28 marca br.) wieczornica historyczna zorganizowana przez Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej.
Wprowadzeniem do tematu było wystąpienie dr. Kacpra Pencarskiego z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, który opowiedział o realiach życia na Pomorzu środkowym w okresie II wojny światowej. Dr Wojciech Grobelski z Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przybliżył okoliczności zdobycia Koszalina, Słupska i Szczecinka przez wojska sowieckie. O badaniach dotyczących pierwszego okresu polskiej administracji i potrzebie kontynuacji tych badań w bardzo barwny sposób mówił prof. dr hab. Bogusław Polak z Wydziału Humanistycznego.
Joanna Chojecka, dyrektorka Muzeum w Koszalinie i pracownik tej instytucji Krzysztof Jedynak opowiedzieli o tym, jak przełomowe wydarzenia z 1945 r. zapisały się w pamięci koszalinian. Prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK przedstawił wyniki badań dotyczących kształtowania pamięci zbiorowej na Ziemiach Północnych.
Był też czas dla przedstawicieli stowarzyszeń. Uczestnicy wieczornicy wysłuchali wystąpienia Bożeny Kaczmarek ze Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina oraz Grzegorza Kruka z organizacji „Projekt Koszalin”.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska