
Politechnika Koszalińska uruchamia studia inżynierskie na kierunku informatyka stosowana/Applied computer science z angielskim jako językiem wykładowym. Uczelnia zaproponuje też możliwość podjęcia studiów na kierunku Grafika projektowa (I stopień). Nowością będą ponadto studia magisterskie na kierunku Logistyka.
Nowe kierunki znajdą się w ofercie uczelni już w najbliższym roku akademickim (2025/2026). Decyzję w tej sprawie podjął na niedawnym posiedzeniu Senat Politechniki Koszalińskiej.
Studia dla inżynierów z wykładowym angielskim
Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogą podjąć pracę w środowisku międzynarodowym - w tym w szczególności na absolwentów, którzy będą wyposażeni w interdyscyplinarne umiejętności z zakresu informatyki i elektroniki - przesądziło o utworzeniu na Wydziale Elektroniki i Informatyki kierunku Informatyka stosowana/Applied computer science. Nowy kierunek to studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) z językiem angielskim jako językiem kształcenia. Studia będą trwały 7 semestrów.
Absolwenci zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji urządzeń, internetu rzeczy, systemów wbudowanych, elektroniki noszonej. Zawody, w których będzie można podjąć pracę po ukończeniu tego kierunku to m.in.: programista systemów wbudowanych, programista układów FPGA, programista sterowników PLC, inżynier ds. automatyki, specjalista ds. analizy danych, inżynier procesów przemysłowych, specjalista ds. wsparcia IT.
- Nasi absolwenci będą wyposażeni w wiedzę z zakresu informatyki i elektroniki i będą znali fachowe słownictwo w języku angielskim – podkreśla dziekan Wydziału Elektroniki i Informatyki, prof., dr hab. inż. Krzysztof Rokosz. - Język angielski jest językiem IT. Jestem przekonany, że będą odnosili sukcesy.
Młodzi ludzie chcą studiować grafikę
Grafika projektowa to z kolei nowy kierunek na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Studia odbywać się będą w trybie stacjonarnym na I stopniu kształcenia. Nauka potrwa 7 semestrów, a absolwenci zdobędą tytuł zawodowy licencjata.
Jak podkreśla dr Alina Ostach-Robakowska, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa, uruchomienie tego kierunku jest dobrą odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez młodych ludzi.
Kierunek powstaje z myślą o osobach zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności praktycznych w szczególności z zakresu grafiki informacyjnej, intermedialnej, grafiki reklamowej i projektowania plakatu. Absolwenci zdobędą umiejętności identyfikowania i rozwiązywania podstawowych zadań dotyczących projektowania i kompozycji interfejsu graficznego, projektowania i modelowania 3D. Będą przygotowani do prowadzenia działalności projektowej i pracy zespołowej w branży szeroko pojętego projektowania (design).
Osoby, które ukończą studia na tym kierunku będą przygotowane do pracy zarówno w zespole projektowym, jak i prowadzenia własnej działalności w szeroko rozumianej branży designu. Typowe miejsca pracy to biura reklamy, pracownie projektowo-poligraficzne, wydawnictwa, a także instytucje kultury.
Dobra oferta dla logistyków
Dużą popularnością cieszą się od lat prowadzone przez Politechnikę Koszalińską studia I stopnia na kierunku Logistyka. Przygotowywane właśnie studia II stopnia wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych osób, które na miejscu, w Koszalinie chciałyby zdobyć tytuł magistra Logistyki. Studia odbywać się będą w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Nauka potrwa 4 semestry.
Absolwent tego kierunku zdobędzie szereg umiejętności. Będzie m.in. przygotowany do rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów logistycznych. Będzie przy tym w stanie w innowacyjny sposób wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach. Zdobędzie umiejętności niezbędne do samodzielnego i skutecznego komunikowania się ze zróżnicowanymi odbiorcami (w tym także tymi, którzy funkcjonują na rynku międzynarodowym). Będzie też umiał kierować pracą zespołu zajmującego zadaniami w obszarze logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw.
- Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne zdobyte w trakcie studiów przygotują absolwenta do podjęcia pracy na stanowiskach kierowniczych w sektorze prywatnym i publicznym w obszarze funkcjonalnym logistyki i łańcucha dostaw – podkreśla dr hab. inż. Jerzy Korczak, prof. PK z Wydziału Nauk Ekonomicznych, który kierował pracami zespołu przygotowującego program studiów II stopnia na kierunku Logistyka.
Absolwenci będą mogli podjąć pracę m.in. na stanowisku: kierownika logistyki, kierownika działu zaopatrzenia produkcji, koordynatora sieci dostaw, koordynatora projektów logistycznych.