Uczelnia współpracuje z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Opublikowano 19.03.2025 13:11

Politechnika Koszalińska rozwija współpracę z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych, wchodzącym w skład konsorcjum naukowo-badawczego Sieć Badawcza Łukasiewicz. Umowę w tej sprawie podpisały w środę (19 marca br.) rektor naszej uczelni, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i zastępczyni dyrektora ds. badawczych i komercjalizacji Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, dr inż. Małgorzata Niziurska.

Instytut to wiodąca w kraju jednostka naukowa w dziedzinie badań dotyczących materiałów budowlanych, szkła, ceramiki, materiałów ogniotrwałych, ochrony środowiska, technologii wodorowych i ochrony przeciwpożarowej. Kontynuuje tradycje kilku instytucji naukowych, w tym w szczególności powstałego w 1951 r. Instytutu Technologii Krzemianów.

Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe m.in. w zakresie opracowywania nowych oraz doskonalenia istniejących technologii wytwarzania i stosowania wyrobów ceramicznych i szklanych, materiałów ogniotrwałych, materiałów budowlanych i pokrewnych oraz preparatów pomocniczych i spoiw. Instytut skupia sześć centrów badawczych, a główna siedziba mieści się w Krakowie. Naszą uczelnię odwiedzili przedstawiciele trzech centrów: dr inż. Michał Wieczorek, dyrektor Centrum Zrównoważonego Budownictwa w Krakowie, dr Joanna Paluszyńska, dyrektor Centrum Inżynierii Środowiska w Opolu oraz Barbara Chruściel, dyrektor Centrum Zaawansowanej Ceramiki i Prefabrykatów w Warszawie. W ramach Instytutu funkcjonuje także Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki oraz Centrum Produkcji Doświadczalnej (siedzibą obu jednostek jest Kraków), a także Centrum Materiałów Ogniotrwałych (Gliwice).

Pracownicy naukowi Politechniki Koszalińskiej już wcześniej współpracowali z jednostkami Instytutu. Podpisana umowa sprawi, że kontakty zostaną zintensyfikowane.

Współpraca dotyczyć może m.in. inicjowania i prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, w tym innowacyjnych rozwiązań technologicznych, kształcenia studentów i doktorantów, organizowania staży i praktyk, udostępniania bazy laboratoryjnej. 

Z inicjatywą zawarcia umowy wystąpił dr hab. inż. Jacek Domski, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Współpraca będzie dotyczyć w szczególności wykorzystania potencjału badawczego tego wydziału. Już zaplanowano przeprowadzenie w naszych laboratoriach badań wytrzymałościowych konstrukcji z ceramiki budowlanej i prefabrykatów, nad którymi pracuje instytut. Nie jest wykluczone, że współpracę nawiąże także Wydział Architektury i Wzornictwa naszej uczelni (dotyczyłaby ona huty szkła funkcjonującej od niedawna w strukturach instytytu). 

Jak podkreśliła rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, podkreśliła, że podpisana umowa przyniesie korzyści dotyczące budowania potencjału badawczego i wymiany doświadczeń.

Podczas spotkania z przedstawicielami władz wydziałów Politechniki Koszalińskiej dr inż. Małgorzata Niziurska zaprezentowała profil działalności Instytutu. Nasi goście zwiedzili też laboratoria Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska