
Politechnika Koszalińska zdobyła 2 nominacje w KONKURSIE EUREKA! DGP – ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI. Ideą Konkursu, który organizuje gazeta Dziennik Gazeta Prawna jest „przedstawienie na łamach gazety wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.” Obu nominowanym wynalazkom został udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej patent na rzecz Politechniki Koszalińskiej. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2025 r.
Nominowane wynalazki:
1) P.443153 / Pat.246838
Tytuł: Samonośny kręgosłup robota humanoidalnego
Twórcy: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, dr hab. inż. Zbigniew Budniak Prof. PK, dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska
Skrót opisu:
Przedmiotem zgłoszenia przedstawionym na rysunku jest samonośny kręgosłup robota humanoidalnego przeznaczony do budowy układu nośnego i połączenia jego elementów funkcjonalnych. Istotę rozwiązania stanowi samonośny kręgosłup robota humanoidalnego, który zawiera co najmniej jeden zespół członu pośredniego oraz zespół członu dolnego i członu górnego. Sąsiadujące ze sobą zespoły członów są ze sobą połączone przy pomocy połączenia kulistego. Zespół członu pośredniego posiada trzpień pośredni, który z jednej strony jest zakończony czaszą. Na części walcowej trzpienia pośredniego jest osadzony kielich, którego wewnętrzna powierzchnia walcowa jest pasowana z zewnętrzną powierzchnią walcową trzpienia pośredniego. Kielich posiada odkształcalną czaszę, wykonaną z tworzywa sztucznego. Zespół członu górnego składa się z członu górnego oraz kielicha. Wewnętrzna powierzchnia walcowa u nasady kielicha jest osadzona na zewnętrznej powierzchni walcowej członu górnego, a wewnętrzna powierzchnia czołowa u nasady kielicha opiera się na czołowej powierzchni kołnierza trzpienia zespołu członu górnego. Zespół członu dolnego składa się z trzpienia dolnego, pierścienia odkształcalnego o kształcie torusa oraz opaski elastycznej. Trzpień dolny jest zakończony kulistą czaszą na którym osadzono i zamocowano tulejkę.
Link do strony patentu w Konstelacji Wiedzy
2) P.440417 / Pat.244915
Tytuł: Przegub wielopunktowy
Twórcy: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, dr hab. inż. Zbigniew Budniak Prof. PK, dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska
Skrót opisu:
Przedmiotem zgłoszenia jest przegub wielopunktowy do przegubów do wielonożnych robotów kroczących, robotów humanoidalnych oraz budowy węzłów kinematycznych współpracujących z elementami egzoszkieletów. Przegub wielopunktowy charakteryzuje się tym, że człon górny na dolnym zakończeniu wyposażony jest w elastyczną powłokę, na której zewnętrznej powierzchni znajdują się gniazda do osadzania kulek utworzone przez sprężyste występy i wgłębienia. Gniazda rozmieszczone są po obwodzie tworząc pasma, wzdłuż równoleżników elastycznej powłoki, a w każdym z pasm znajduje się określona liczba gniazd rozmieszczonych równomiernie po obwodzie.Komora elastycznej powłoki wypełniona jest płynem o podwyższonej lepkości. Kulki osadzone we wgłębieniach gniazd powłoki przylegają do wewnętrznej powierzchni powłoki czaszy dolnego członu przegubu, po wypełnieniu elastycznej komory płynem i odkształceniu jej do zetknięcia się kulek z wewnętrzną powierzchnią czaszy kulistej. Ponadto w górnej części powłoki umieszczony jest zawór do napełniania płynem oraz odpowietrzania komory, a na cylindrycznej powierzchni zewnętrznej czaszy kulistej osadzono elastyczny mieszek osłonowy, zaciśnięty opaską sprężynową dolną, a górną część mieszka osadzono na cylindrycznej powierzchni zewnętrzną tulei i zaciśnięto opaską sprężynową górną.
Link do strony patentu w Konstelacji Wiedzy
Wykaz wynalazków, którym zostały udzielone patenty znajdują się na stronie Konstelacji Wiedzy.