Przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej, a także Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Parku Technologicznego, a także przedsiębiorstw (Drutex, Młyny Stoisław) wzięli udział w poniedziałkowym spotkaniu poświęconym możliwości realizacji w Politechnice Koszalińskiej doktoratów wdrożeniowych. W spotkaniu uczestniczyli potencjalni promotorzy i kandydaci na doktorantów.
O tym, czym jest doktorat wdrożeniowy i jakie korzyści z jego realizacji mogą odnieść przedsiębiorcy mówili: dr hab. inż. Łukasz Bohdal, dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej i prorektor ds. nauki dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK.
Doktorat wdrożeniowy to program, który pozwala połączyć pracę badawczą i zawodową. Jego atutem jest wymiar praktyczny – oznacza przygotowanie rozprawy doktorskiej, której wyniki można wdrożyć, a więc zastosować w działalności konkretnego przedsiębiorstwa. W czasie pracy nad rozprawą doktorant powinien zostać zatrudniony przez przedsiębiorstwo i korzystać ze wsparcia opiekuna wyznaczonego przez firmę (opiekę sprawuje także promotor naukowy wyznaczony przez uczelnię). Korzyścią dla firmy jest możliwość zatrudnienia specjalisty, który przeprowadzi badania służące rozwiązaniu konkretnego problemu, są też bieżące podatkowe korzyści.
Najprawdopodobniej już w maju Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosi kolejny nabór do programu doktorat wdrożeniowy.
Zdjęcia: Wojciech Szpak/Politechnika Koszalińska