Tłumy koszalinian i turystów skorzystały w niedzielę (15 sierpnia br.) z zaproszenia do udziału w kolejnej edycji „Pikniku w mundurze”, który w tym roku odbył się pod hasłem „Mundurowi dla bezpieczeństwa”.
Obok wielu partnerów, organizatorami wydarzenia historyczno-patriotycznego, połączonego z obchodami Święta Wojska Polskiego, 100. rocznicy III powstania śląskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, byli: Politechnika Koszalińska (projekt „Politechnika Koszalińska z historią”), Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (MOP) w Koszalinie, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i koszaliński Urząd Miejski.
Rozpoczęcie pikniku poprzedziło złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiązanki złożyły reprezentacje środowisk, organizacji, instytucji, urzędów, służb mundurowych wiązanek kwiatów. Wśród delegacji byli przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej: dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor uczelni i dr hab. Michał Polak, prof. PK, dziekan Wydziału Humanistycznego, którzy hołd bohaterom złożyli razem z Katarzyną Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.
Podczas uroczystości żołnierzom koszalińskiego garnizonu zostały wręczone odznaczenia i akty mianowania. Odczytano Apel Pamięci, oddano salwy honorowe, a zwieńczeniem ceremonii była widowiskowa defilada pododdziałów. Uczestnicy spotkania na placu Zwycięstwa przed byłym Urzędem Wojewódzkim przeszli następnie na teren MOP i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.
Piknik rozpoczął się po godz. 16. Przez trzy godziny uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji. Dla zwiedzających udostępniona została ekspozycja plenerowa, czynne były stoiska promocyjne współorganizatorów (historyczna broń strzelecka, współczesna broń sportowa), w tym grup rekonstrukcyjnych i Poczty Polskiej. Popularnością wśród gości cieszyły się wszelkiego rodzaju pokazy, począwszy od broni, sprzętu i wyposażenia, a kończąc na zasobach organizacji historycznych i ratownictwie drogowym.
Przez cały czas trwania imprezy można było zwiedzać bogate zasoby Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. W holu głównym znalazło się stanowisko Politechniki Koszalińskiej z naszymi najnowszymi wydawnictwami i aktualną ofertą kształcenia. Na finał zagrał zespół harcerski „Bez Pośpiechu” z Darłowa i duet „Szarża” z Koszalina. Żeby tradycji stało się zadość, Wojciech Sokołowski, przedstawiciel „Peruna”, a na co dzień pracownik Politechniki Koszalińskiej, poprowadził konkurs historyczny z atrakcyjnymi nagrodami.
Zdjęcia: Marcin Torbiński/Politechnika Koszalińska