Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się czwartkowe szkolenie połączone z warsztatami „Zimowa Akademia Cyberbezpieczeństwa/O ludzkim obliczu cyberbezpieczeństwa – możliwości i zagrożenia”. Dwie sale, w których odbywały się warsztaty i prelekcje, były wypełnione po brzegi. Organizatorzy to Wydział Humanistyczny i Wydział Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej oraz ISSA Polska – Stowarzyszenie ds. Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych.
Jeden z inicjatorów wydarzenia, dr hab. Marek Górka, prof. PK z Katedry Studiów Regiponalnych i Europejskich Wydziału Humanistycznego podkreślił, że zdobywanie wiedzy ma największe znaczenie w budowaniu zagrożeń cyfrowych. Prelegenci skupili się na tym, jak młodzi ludzie, ale też jak wykładowcy mogą bezpiecznie korzystać z nowych technologii i jak mogą, szerząc wiedzę, dbać o bezpieczeństwo innych.
Paweł Grzywacz ze stowarzyszenia ISSA podkreślił, że statystycznie to młodzi ludzie są najbardziej podatni na dezinformację, a jej głównym źródłem są obecnie social media. Wyjaśnił, jakie są metody szerzenia dezinformacji: kogo (lub co) można uznać za trolla, jaką funkcję w przekazywaniu fałszywych treści pełni bot, jaka jest rola użytkowników (to oni często zupełnie nieświadomie kolportują fałszywe treści) i jaką funkcję pełnią liderzy opinii. Podał kilka podstawowych rad, których przestrzeganie może uchronić przed konsekwencjami dezinformacji: zawsze weryfikuj źródło informacji, nie ulegaj emocjom, sprawdź inne źródło, weryfikuj język, obrazy i filmy, myśl krytycznie.
Krzysztof Bryła także z ISSA Polska mówił o socjotechnice jako metodzie, którą często posługują się oszuści internetowi (podkreślił, że socjotechnika to włamanie do ludzkich emocji). Mogą nią być: szantaż, składanie obietnic („wiadomość od nigeryjskiego księcia”), podkreślanie pozycji (mundur, nienaganny garnitur, telefon), wzbudzanie strachu. Obaj prelegenci wyjaśnili także na czym polega atak hakerski i jak można się przed nim uchronić.
Dr inż. Magdalena Rajewska z Wydziału Elektroniki i Informatyki wyjaśniła dlaczego tak ważna jest zmiana haseł do kont internetowych i w jaki sposób najlepiej dokonywać tej zmiany. Dr inż. Aneta Hapka mówiła natomiast o tym, jak bezpiecznie poruszać się w sieci internetowej.
O bezpieczeństwie w obszarze cyberbezpieczeństwa opowiedzieli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, sierżant szt. Paulina Wiśniewska-Basiak i asp. szt. Bartosz Plota. Mechanizmy dezinformacji w mediach społecznościowych przybliżył doktorant Szkoły Doktorskiej PK, Paweł Rosiak.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska