Seminarium naukowe dotyczące innowacji w medycynie na Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 10.01.2025 14:49

O trendach w leczeniu stomatologicznym, istotnych zagadnieniach medycznych i diagnostyce nowotworowej rozmawiano na seminarium naukowym, które odbyło się w piątek 10 stycznia 2025r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (WIMiE) Politechniki Koszalińskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy wydziału i Katedry Inżynierii Biomedycznej. Seminarium pt.: „Innowacje w medycynie: od stomatologii przyszłości do diagnostyki nowotworowej” było skierowane do uczniów szkół średnich z Koszalina i wszystkich zainteresowanych poruszoną tematyką.

Uczestników spotkania powitała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK wspominając o unikalności wydarzenia. – To spotkanie jest wyjątkowe z wielu względów – podkreśliła prof. Danuta Zawadzka. – Jest to dla mnie szczególnie ważne, ponieważ mamy w auli młodzież, która będzie decydować o swojej edukacji. Inżynieria biomedyczna to kompetencje przyszłości i kierunek, na który warto postawić.

W bogatym programie spotkania wystąpiła m.in. prof. dr hab. Ewa Stępień z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która opowiedziała o współczesnej diagnostyce nowotworów. Na początku przedstawiła materiał wideo przygotowany przez Telewizję TVN dla programu ,,Fakty” dotyczący realizowanego projektu J-PET, przenośnego tomografu, który może pomóc lepiej diagnozować zmiany nowotworowe. Prof. Ewa Stępień poruszyła istotne aspekty dotyczące wykrywania chorób nowotworowych i dostępnych metod. Badaczka przybliżyła uczestnikom jak rozwiązania techniczne wpływają na odczucia pacjenta i jak podczas poszczególnych etapów zabiegu zachowuje się ciało człowieka. Prelegentka zaprezentowała również badania, które realizowała wspólnie z prof. dr hab. Pawłem Moskalem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również głosu praktyka i wykładowcy, dr Marcina Bogurskiego, który przedstawił wykład dotyczący ,,Stomatologii przyszłości”. Opowiedział o swojej przygodzie ze stomatologią i omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące obecnie dostępnych metod leczenia stomatologicznego. Doktor scharakteryzował jak stomatologia zmienia się na potrzeby obecnego świata i jak wygląda jej przyszłość w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. Dr Marcin Bogurski podczas wykładu zwrócił uwagę na to jak ważna jest estetyka podczas leczenia pacjenta i jak istotny jest sam pacjent. Słuchacze mogli również zobaczyć jak wygląda proces leczenia pacjentów w praktyce na podstawie materiałów wideo oraz fotografii.

W wydarzeniu uczestniczyli również: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK prorektor ds. nauki; dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia; prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan WIMiE; pracownicy naukowi i administracyjni; doktoranci i studenci Politechniki Koszalińskiej a także młodzież z koszalińskich szkół średnich, która brała czynny udział w seminarium.

Celem spotkania była nie tylko popularyzacja wiedzy z dziedziny Inżynierii Biomedycznej lecz również wymiana spostrzeżeń naukowców w zakresie ważnych zagadnień medycznych. Wydarzenie było transmitowane online i jest dostępne na profilu FB Studia HD Platon.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo dot. przenośnego tomografu na: https://fakty.tvn24.pl/zobacz-fakty/zespol-na-uniwersytecie-jagiellonskim-zbudowal-przenosny-tomograf-j-pet-st8147209 .

Fot. Adam Paczkowski/ Politechnika Koszalińska