Nasi naukowcy w projekcie dotyczącym udoskonalania metod produkcji wodoru
Opublikowano 11.12.2024 15:15

Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej weszli w skład zespołu badawczego, który zajmie się realizacją projektu pn. „Samoorganizujące się powłoki na podłożach 3D do elektrochemicznego wytwarzania wodoru – synteza, nanostruktura i właściwości”. Projekt otrzymał właśnie dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Opus 27.

Liderem przedsięwzięcia jest Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN w Krakowie. W skład zespołu badawczego, oprócz przedstawicieli Politechniki Koszalińskiej, weszli także naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Pracami badawczymi realizowanymi na naszej uczelni pokieruje prof. dr hab. inż. Witold Gulbiński (na zdjęciu), kierownik Katedry Fizyki Technicznej i Nanotechnologii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. W zespole naukowym pracować będą dr inż. Ewa Dobruchowska i dr Tomasz Suszko.

Prace badawcze będą prowadzone w laboratoriach wydziału przy ulicy Śniadeckich, a także w pracowniach Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Inżynierii Powierzchni, Projektowania i Symulacji Procesów oraz Badań Wibroakustycznych.

Współczesna gospodarka zwraca się ku nowym źródłom energii, wśród których jednym z najważniejszych jest wodór. Pozwala on magazynować nadmiar energii. Istotnym jest, aby produkcja wodoru odbywała się przy minimalnej emisji gazów cieplarnianych.

Wiodące obecnie badania nad wytwarzaniem wodoru koncentrują się na elektrolizie wody, a kluczowym wyzwaniem jest opracowanie materiałów dających możliwość przygotowania elektrod o wysokiej aktywności katalitycznej i dużej trwałości. I właśnie na uzyskaniu tego typu materiałów skoncentrują się prace badawcze realizowane w ramach projektu. W jego ramach planowane jest pokrycie elektrod powłokami metodą rozpylania magnetronowego.

Powłoki te przejmą funkcje katalityczne, a podłoża w postaci masywnych elektrod pełnić będą jedynie rolę kolektorów prądu elektrycznego, co powinno przyczynić się do zmaksymalizowania ich trwałości. Jako podłoża wykorzystywane zostaną elektrody o powierzchniach płaskich i teksturowanych, wytworzone metodą druku 3D (selektywne stapianie laserowe).

Co ważne, elektrody te zostaną wytworzone w kierowanym przez dr. hab. inż. Błażeja Bałasza, prof. PK Centrum Szybkiego Prototypowania Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej. Zespoły naukowe zaangażowane w realizację projektu będą wspólnie prowadzić badania nad syntezą i strukturą powłok oraz ich właściwościami katalitycznymi w reakcji elektrolizy wody, a także nad procesami uwalniania gazowego wodoru z powierzchni elektrod.

Wartość całego projektu wynosi 1 105 076 zł, w tym wartość Politechniki Koszalińskiej 483 120 zł. Realizacja rozpocznie się na początku 2025 r. i potrwa cztery lata.