Opodatkowanie małych i średnich przedsiębiorstw, skłonność przedsiębiorców do inwestowania, współpraca między samorządami a firmami w kontekście cyfrowej transformacji usług publicznych, sytuacja ekonomiczna gospodarstw rolnych to tylko niektóre tematy wystąpień naukowców podczas, współorganizowanej przez Politechnikę Koszalińską, dwudniowej XX Jubileuszowej Konferencji Naukowej Forum Wspierania Przedsiębiorczości Mikrofirma 2024. W drugim dniu (6 grudnia, piątek) o wynikach swojej pracy badawczej mówili doktoranci i studenci.
Przedstawiciele różnych ośrodków naukowych z kraju i zagranicy przez dwa dni (5 i 6 grudnia) dyskutowali w Mielnie o szansach i barierach rozwoju małych i średnich firm. Organizatorami konferencji Mikrofirma 2024 były: nasza uczelnia, a także Uniwersytet Szczeciński i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Funkcję przewodniczącej komitetu organizacyjnego konferencji pełniła rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.
Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Cyfryzacji, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
W pierwszym dniu (5 grudnia) wystąpili naukowcy z Politechniki Koszalińskiej, SGGW, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W tym roku jednym z głównych tematów wystąpień był wpływ transformacji cyfrowej na funkcjonowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Badacze mówili o uwarunkowaniach działalności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (czynniki determinujące dochody z liniowego opodatkowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, skłonność przedsiębiorców do inwestowania, sukcesja przedsiębiorstw rodzinnych, współpraca między samorządem a firmami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw). Przedstawili też wyniki badań dotyczących sytuacji gospodarstw rolnych i rozwoju obszarów wiejskich (funkcjonowanie producentów żywności w erze cyfrowej, rozwój lokalnej produkcji żywności, postawy rolników wobec ubezpieczeń).
Gośćmi pierwszego dnia byli również zagraniczni badacze. Profesor Davit Japaridze z Gruzińskiego Uniwersytetu Technologicznego przybliżył stosowane na uczelni w Gruzji innowacyjne metody dotyczące nauczania przedsiębiorczości. Dr Krzysztof Kompa z Uniwersytetu w Johannesburgu wraz z prof. dr. hab. Dorotą Witkowską z Uniwersytetu Łódzkiego omówili formułę i zastosowanie syntetycznej wektorowej miary efektywności firmy. O kooperacji i konkurencji na rynku rolnym w Polsce opowiedziała Gurid Gjoestein Karevoll.
Drugi dzień wydarzenia poświęcony był przede wszystkim prezentacji działalności badawczej studentów i doktorantów Szkoły Doktorskiej. W porannym panelu doktorantka Sandra Orzechowska przedstawiła wpływ niektórych zjawisk w turystyce (sezonowość) na procesy gospodarcze. Jarosław Jurkiewicz omówił możliwości rozwoju lokalnego w oparciu o rozwój sektora kultury (wykorzystanie tzw. efektu Bilbao). Klaudia Gajocha przybliżyła przemiany w sektorze finansów (hybrydowe modele operacyjne). Karolina Willa wprowadziła słuchaczy w zagadnienie wpływu nowych technologii na dystrybucję ubezpieczeń gospodarczych. Wyniki badań dotyczących wybranych aspektów sytuacji energetycznej państw Unii Europejskiej przedstawił Dominik Katarzyński, Karol Piskunowicz swoje wystąpienie poświęcił natomiast tematyce zrównoważonych obligacji, Krzysztof Czopik natomiast podjął bardzo istotny i aktualny temat zmian w przyjętych w Europie rozwiązaniach emerytalnych. Była dyskusja i cenne rady od doświadczonych naukowców.
W sesji „Debiuty studenckie” zaprezentowali się studenci i świeżo upieczeni absolwenci Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej (Finanse i rachunkowość, Logistyka, Analityka biznesowa), ale też innych uczelni (m.in. Uniwersytet Gdański, Akademia Tarnowska). Konferencję zakończyła sesja, w której naukowcy omówili wybrane aspekty działalności przedsiębiorstw (transformacja cyfrowa, wykorzystanie nowoczesnych technologii przez firmy audytorskie i problem inwestycji w niektórych dużych spółkach europejskich).
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Doskonała nauka II.