Seminarium o regionalizmie i tożsamości na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej
Opublikowano 05.12.2024 20:14

O  pamięci, tożsamości i historii mieszkańców Pomorza Środkowego rozmawiano na seminarium naukowym, które odbyło się dziś (5 grudnia br.,) na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach podsumowania dwuletniego projektu badawczego ,,Pomorze Środkowe w dyskursie regionalistycznym - przestrzeń, pamięć i tożsamość”.  

Spotkanie było okazją do uroczystej prezentacji książki (będącej efektem projektu) pt. „Pomorze Środkowe w dyskursie regionalistycznym. Regionalizm na peryferiach i jego media pamięci”. Autorem książki jest prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, a zarazem kierownik Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich na Wydziale Humanistycznym, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK. Naukowiec pełnił także funkcję kierownika naukowego projektu.

Prof. Krzysztof Wasilewski powitał uczestników spotkania i podkreślił jak istotne znaczenie ma wydana publikacja. – Jest to dla mnie wzruszająca chwila. To pierwsza książka, którą poświęciłem miejscu, w którym mieszkam – powiedział. - Mam nadzieję, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Badacz przybliżył uczestnikom tematykę książki a także opowiedział o realizowanym projekcie, którego zadaniem była analiza dyskursu regionalistycznego konstruowanego na łamach czasopisma „Rocznik Koszaliński”. Celem projektu były nie tylko badania ale i popularyzacja wiedzy poprzez przybliżenie historii na podstawie publikowanych artykułów. Do efektów realizacji projektu można zaliczyć m.in. stworzenie strony internetowej, digitalizacja brakujących numerów ,,Rocznika Koszalińskiego” i udostępnienie wywiadów z regionalistami. W realizację działań zaangażowane były lokalne instytucje - Koszalińska Biblioteka Publiczna i Archiwum Państwowe w Koszalinie.

W wydarzeniu uczestniczyli: dziekan Wydziału Humanistycznego, dr hab. Michał Polak, prof. PK; redaktorzy ,,Rocznika Koszalińskiego”; pracownicy naukowi i administracyjni a także doktoranci i studenci Politechniki Koszalińskiej. W seminarium wzięły udział również znane badaczki współczesnego regionalizmu i mediów lokalnych oraz recenzentki publikacji: prof. dr hab. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i dr hab. Paulina Olechowska, prof. US z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Po zakończonej części oficjalnej odbyła się dyskusja. Rozmawiano o historii Pomorza Środkowego i województwa zachodniopomorskiego czy też potrzebie rozmowy o tożsamości. Uczestnicy spotkania poruszyli tematy związane z asymilacją, kultywowaniem tradycji i tolerancją. Podczas spotkania zwrócono uwagę na wydawaną prasę i publikacje dotyczące regionu. Wydarzenie było również przyczynkiem do dyskusji i wymiany pomysłów związanych z zaangażowaniem lokalnej młodzieży w działania nad ,,Rocznikiem Koszalińskim”.

Fot. Klaudia Kajak/ Politechnika Koszalińska


Wydarzenie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/545521/2022/2022,
całkowita wartość projektu 143 760zł, kwota dofinansowania 140 760zł.