Oni zbudowali najmocniejsze wieże
Opublikowano 29.11.2024 19:29

Studenci Politechniki Koszalińskiej świetnie spisali się w, zakończonym w piątek, konkursie na najlepszą konstrukcję wieży „Power Tower 2024”. Rywalizację w kategorii tradycyjnej studentów wygrała trzyosobowa drużyna III roku Budownictwa naszej uczelni. To nie jedyny sukces naszych reprezentantów. Gratulujemy!

W ósmej edycji konkursu Power Tower wzięła udział rekordowa liczba osób. W sumie w obu kategoriach - wież budowanych metodą tradycyjną i nowoczesną - uczestniczyło 35 drużyn studenckich i uczniowskich z całej Polski. W czwartek (28 listopada) w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia trwała praca przy budowie wież tradycyjnych (z balsy). W tym samym czasie trwał druk wież przygotowanych metodą nowoczesną.

Finał konkursu odbył się w piątek (29 listopada). Drużyny biorące udział w rywalizacji przywitała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. Za znakomitą organizację wydarzenia podziękowała członkom Inżynierskiego Koła Studenckiego IKS, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. Wszystkim uczestnikom życzyła sukcesów.

Do życzeń przyłączył się prorektor ds. studenckich, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK.

Podczas piątkowych prób wytrzymałościowych, które decydowały o ostatecznej klasyfikacji, emocje były ogromne. Niektóre wieże wytrzymywały obciążenie o sile przekraczającej 8000 newtonów.

Oto wyniki rywalizacji (podajemy miejsca, nazwy drużyn i szkół).

Kategoria Nowoczesna – uczniowie:

1. B&W PSB (Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku);

2. Słupex PSB ((Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku);

3. Elevate PSB (Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku.

Kategoria Tradycyjna – uczniowie:

1. Tower Lider Miastko (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku);

2. Atomówki (Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku);

3. WIA PSB (Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku).

Kategoria Nowoczesna – studenci:

1. BIM Master (Politechnika Częstochowska);

2. Kreatywni inżynierowie (Politechnika Łódzka);

3. Masełko (Politechnika Koszalińska).

Kategoria Tradycyjna – studenci:

1. Statycznie niezniszczalni (Politechnika Koszalińska);

2. Construction Team (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie);

3. Betonowa Ekipa (Politechnika Koszalińska).

- W ubiegłym roku zajęliśmy drugie miejsce. Przygotowaną wtedy konstrukcję dopracowaliśmy – tłumaczy Weronika Ekmann ze zwycięskiej drużyny „Statycznie niezniszczalni”, w której pracowali także Zuzanna Wrzesień i Karol Fedrau. – Przed tegorocznym konkursem zbudowaliśmy jeszcze dwa kolejne modele i wprowadziliśmy dodatkowe zmiany. Nasze przygotowania przyniosły dobry skutek. Bardzo się cieszymy!

Warto dodać, że drużyna „Statycznie niezniszczalni” zdobyła także nagrodę w dodatkowej konkurencji na najładniejszą wieżę. W konkurencji na najlepszą nazwę zwyciężyła drużyna „Wierzę w wieże” (również Politechnika Koszalińska). Głównym organizatorem konkursu było Inżynierskie Koło Studenckie IKS działające na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.

Konkurs wsparli sponsorzy: Przedsiębiorstwo Budowlane Granit oraz firmy: Onde i WascoVilla.

Zdjęcia: Adam Paczkowski, Inżynierskie Koło Studenckie IKS/Politechnika Koszalińska