Rekordowa liczba uczestników bierze udział w ósmej edycji konkursu na najlepszą konstrukcję wieży „Power Tower 2024”. Tradycja i nowoczesność”. W obu kategoriach – wież budowanych metodą tradycyjną i nowoczesną – bierze udział 35 drużyn studenckich i ekip reprezentujących szkoły średnie.
W czwartek (28 listopada) od rana w pracowniach Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia Politechniki Koszalińskiej trwała praca nad modelami wież budowanych metodą tradycyjną (z balsy). Energicznie do pracy zabrały się studentki Budownictwa z Politechniki Rzeszowskiej. – Bardzo chciałyśmy tu być, w drodze na ten konkurs pokonałyśmy 900 kilometrów – przyznaje Natalia Zugaj, która wraz z Natalią Warchałowską i Aleksandrą Posłuszną reprezentuje rzeszowską uczelnię. – Skleiłyśmy wcześniej jeden model i przeprowadziłyśmy próbę wytrzymałościową. Model przeniósł obciążenie 2 kiloniutonów. Liczymy na wygraną w Koszalinie, choć przecież ważne jest także zdobycie doświadczenia.
W rywalizacji uczestniczyły także reprezentacje uczelni technicznych ze Szczecina, Częstochowy, Wrocławia, Łodzi oraz drużyna gospodarzy - studentów Politechniki Koszalińskiej.
Odrębnie rywalizowały drużyny uczniowskie. – Już wycięliśmy większość elementów wieży – wyjaśnia Olivier Szastak, który wraz z Dominikiem Halibożkiem i Karolem Żychlińskim reprezentuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku (do Koszalina przyjechali wraz z nauczycielem matematyki Eugeniuszem Włodarczykiem). - Już wycięliśmy większość elementów wieży. Oczywiście, liczymy na miejsce na podium.
Przyjechały też reprezentacje szkół z Gdańska, Słupska, jest też drużyna z Zespołu Szkół nr 7 w Koszalinie.
W kategorii wież nowoczesnych wystartowało 5 ekip studenckich i 6 reprezentujących szkoły średnie. Zaprojektowane przez nich modele zostały wydrukowane w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. Wczoraj wykonywali zadanie dodatkowe: budowali model Białego Domu z zestawu Lego (1500 elementów), grali w betonowe bingo i układali konstrukcje Mega Jenga.
W piątek (29 listopada) drugi dzień emocjonującej rywalizacji. Modele wież zostaną poddane próbom wytrzymałościowym w Laboratorium Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji.
Organizatorem wydarzenia jest działające na tym wydziale Inżynierskie Koło Studenckie IKS. Jak podkreśla dr inż. Michał Piątkowski, prodziekan ds. studenckich WILSiG, a zarazem opiekun Inżynierskiego Koła Studenckiego IKS, głównym celem konkursu jest propagowanie zagadnień inżynierskich w środowisku akademickim i uczniowskim, a także rozwijanie zdolności konstruktorskich, umiejętności zarządzania zespołem i pracy w grupie.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska