Doktorat z wyróżnieniem za badania nad udoskonaleniem narzędzi ściernych
Opublikowano 26.11.2024 14:16

Ta praca może mieć wpływ na wydłużenie trwałości narzędzi ściernych z tlenku glinu, które ze względu na swoją twardość, są często wykorzystywane do obróbki materiałów trudnoskrawalnych (nikiel, tytan). W swojej rozprawie doktorskiej mgr inż. Karolina Kminikowska skupiła się na tym, jak na mechanizm zużywania się tego typu narzędzi wpływa modyfikacja zastosowanego w nich spoiwa szklanokrystalicznego.

Doktorantka jest absolwentką Politechniki Koszalińskiej. W 2015 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Od kilku lat jest pracownikiem naukowo-technicznym. Równocześnie prowadzi badania nad trwałością narzędzi.

Publiczna obrona przygotowanej przez nią rozprawy odbyła się we wtorek (26 listopada br.) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej przed komisją doktorską dyscypliny Inżynieria Mechaniczna pod kierownictwem jej przewodniczącego, dziekana Wydziału, prof. dr. hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego.

Tytuł pracy: „Wpływ modyfikacji spoiwa szklanokrystalicznego wiskerami glinoborowymi na mechanizm zużywania się narzędzi ściernych z tlenku glinu”. Promotorem rozprawy doktorskiej jest dr hab. inż. Daniela Herman, emerytowana profesor Politechniki Koszalińskiej.

Jak przypomniała doktorantka, klasycznym rodzajem spoiwa ceramicznego używanego do wyrobu ściernic jest spoiwo szklane. Jego wadą jest jednak niska odporność na kruche pękanie. W związku z powyższym coraz częściej stosowane są spoiwa szklanokrystaliczne, których właściwości można regulować poprzez odpowiedni dobór składu chemicznego.

Doktorantka zajęła się badaniami nad umocnieniem wybranego spoiwa szklanokrystalicznego wiskerami glinoborowymi. Jak podkreśliła, zmotywowało ją do tego rosnące zainteresowanie w zakresie podwyższania właściwości wytrzymałościowych systemów wiążących ziarna ścierne. Autorka przygotowała i przeprowadziła szereg badań dotyczących właściwości tak wytworzonych ściernic. Wyniki są o obiecujące: zastosowane procesy pozwalają wydłużyć trwałość narzędzi.

Przygotowaną rozprawę pozytywnie ocenili recenzenci. Byli nimi: prof. dr hab. inż. Zbigniew Pędzich z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (nie mógł uczestniczyć w obronie rozprawy) oraz dr hab. inż. Wojciech Stachurski, profesor Politechniki Łódzkiej. Podkreślili oryginalność tematu i trafność doboru metodyki badań dla założonego celu pracy. Praca, ich zdaniem, ma wartość poznawczą, jej zaletą jest także potencjał aplikacyjny. Podczas publicznej obrony prof. Wojciech Stachurski poprosił doktorantkę o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące metod przeprowadzonych eksperymentów badawczych. Członkowie komisji doktorskiej dopytywali także m.in. o możliwość zastosowania w zrealizowanych badań praktyce przemysłowej. Komisja doktorska przyjęła publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr inż. Karoliny Kminikowskiej.

Komisja wystąpiła też z wnioskiem do Senatu Politechniki Koszalińskiej o wyróżnienie tej rozprawy doktorskiej. Decyzję w sprawie nadania stopnia doktora i wyróżnienia pracy Senat naszej uczelni podejmie najprawdopodobniej podczas grudniowego posiedzenia.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska