Politechnika Koszalińska gości przedstawicielki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. To forma wsparcia dla ukraińskiej społeczności akademickiej realizowana w ramach projektu EU4Dual4Ukraine.
Uczestniczki wizyty studyjnej – dr Natalia Muts, dr Oksana Zaremba i doktorantka Andriana Ivanushko - reprezentują Wydział Chemii lwowskiej uczelni. Politechnika Koszalińska już od dwóch lat współpracuje z partnerem z Ukrainy.
Podczas wizyty przedstawicielki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki zwiedzają uczelniane laboratoria. Wzięły m.in. udział w warsztatach w laboratoriach Centrum Szybkiego Prototypowania Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej. Warsztaty dotyczyły procesów wytwarzania przyrostowego z proszków metali, które umożliwiają projektowanie i wytwarzanie nowych wyrobów dla ochrony zdrowia, energetyki oraz części maszyn i urządzeń. Spotkanie poprowadził prorektor ds. nauki naszej uczelni a zarazem kierownik Centrum Szybkiego Prototypowania, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK.
Prof. Błażej Bałasz jest kierownikiem jednego z zespołów badawczych powołanych w ramach działalności projektu EU4Dual4Ukraine (Engineering for Sustainable and Digital Industry - grupa 1). Realizacja zadania odbywa się wielowymiarowo – praca odbywa się w sposób hybrydowy, tj. zdalny oraz poprzez spotkania na żywo podczas wizyt studyjnych bądź właśnie w siedzibie PK.
Wizyta wiąże się bezpośrednio z działalnością grupy badawczej i odbywa się w ramach zadania: „Wyjazd studyjny w ramach działań sojuszu”. Celem jest wzmocnienie współpracy uczelni partnerskich wewnątrz konsorcjum EU4Dual. Wizyta pozwoli w szczególności na rozszerzenie dotychczasowej już współpracy z partnerami ukraińskimi, a w rezultacie na włączenie uczelni ukraińskich w działania Uniwersytetu Europejskiego.
Wizytę studyjną sfinansowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „EU4Dual4Ukraine”, umowa o współpracy nr BNI-UE-2023-50".
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska