Badaniami dotyczącymi rozwiązań pozwalających na wytworzenie nowatorskich technologicznie cienkich folii kompozytowych zajęła się w swojej rozprawie doktorskiej mgr inż. Elżbieta Kopczyńska-Sowińska. Recenzenci podkreślili, że praca ma charakter nowatorski, a jej wyniki mają utylitarny charakter.
Doktorantka jest absolwentką naszej uczelni: w 2018 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku Inżynieria materiałowa (potwierdzeniem jej dobrych wyników na studiach było uzyskanie tytułu Primus Inter Pares). Obecnie jest zatrudniona w jednej z firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów foliowych (pracuje w laboratorium, zajmuje się też projektem dotyczącym wytwarzania folii biodegradowalnych).
Publiczna obrona przygotowanej przez nią rozprawy doktorskiej odbyła się we wtorek (19 listopada br.) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej przed komisją doktorską dyscypliny Inżynieria Mechaniczna pod kierownictwem jej przewodniczącego, dziekana Wydziału, prof. dr. hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego.
Tytuł przygotowanej pracy: „Ocena wpływu procesu wytłaczania na właściwości cienkich folii kompozytowych z dodatkiem struktur węglowych w postaci grafenu”. Promotorem rozprawy doktorskiej była dr hab. inż. Iwona Michalska-Pożoga, prof. PK, promotorem pomocniczym była zaś dr nauk tech. lek. med. Katarzyna Mitura.
Tematyka pracy dotyczy technologii wytwarzania cienkich folii kompozytowych o osnowie polimerowej (polietylen niskiej gęstości). Doktorantka sprawdziła, czy zastosowanie dodatku w postaci struktur węglowych (nanopłatki grafenu i tlenku grafenu), wpłynie na właściwości użytkowe i antybakteryjne folii kompozytowych. Jako metodę wytwarzania zastosowała klasyczne wytłaczanie z rozdmuchiwaniem.
Autorka pracy przeprowadziła szereg badań dotyczących właściwości wytworzonych folii (badania właściwości fizycznych określające m.in. wytrzymałość folii na rozciąganie i odporność na uderzenia, badania mechaniczne i fizykochemiczne). Zrealizowała też badania mikrobiologiczne, sprawdzając właściwości przeciwbakteryjne folii kompozytowych.
Wyniki badań okazały się obiecujące. Potwierdziły, że jest możliwe wytworzenie cienkich folii kompozytowych z dodatkiem nanopłatków grafenu i tlenku grafenu za pomocą klasycznego wytłaczania o polepszonych właściwościach użytkowych i mikrobiologicznych. Co ważne, potwierdzono, że wprowadzenie struktury węglowej w postaci nanopłatków grafenu i tlenku grafenu poprawia właściwości użytkowe folii kompozytowych W przyszłości folie te mogą znaleźć zastosowanie m.in. przy produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego, a także w branży budowlanej i ogrodniczej, a po przeprowadzeniu dodatkowych badań – również w innych branżach przemysłu.
Recenzenci – byli nimi: prof. dr hab. inż. Piotr Niedzielski z Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Janusz Musiał, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr hab. inż. Dorota Czarnecka-Komorowska, profesor Politechniki Poznańskiej - podkreślili, że temat jest aktualny i ma duży potencjał aplikacyjny. Praca ma charakter poznawczy, wynikający z poszerzenia wiedzy o zjawiskach występujących w procesach przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przeprowadzone badania mogą stanowić podstawę do kolejnych prac eksperymentalnych.
W efekcie komisja przyjęła publiczną obronę rozprawy doktorskiej Elżbiety Kopczyńskiej-Sowińskiej. Ostateczną decyzję w sprawie nadania stopnia doktora podejmie Senat Politechniki Koszalińskiej.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska