Szkolenie wojskowe w ramach Legii Akademickiej
Opublikowano 14.11.2024 18:00

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Koszalinie zaprasza studentów i absolwentów Politechniki Koszalińskiej do wzięcia udziału w szkoleniu wojskowym w ramach Legii Akademickiej.

W sali 101B w budynku przy ulicy Śniadeckich odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie. Ppor. Aleksandra Grąbczewska przedstawiła uczestnikom korzyści jakie niesie program i wytłumaczyła jak do niego dołączyć.

Program jest skierowany zarówno do studentów jednolitych studiów magisterskich jak i studiów pierwszego i drugiego stopnia. Program Legii Akademickiej obejmuje szkolenie podstawowe na zasadzie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, moduł podoficerski i oficerski. W tym ostatnim przystąpienie do realizacji szkolenia uzależnione jest od limitu miejsc, a decyduje kolejność złożonych wniosków. We wszystkich modułach wymagane są: pełnoletniość, niekaralność, obywatelstwo polskie i status studenta lub absolwenta. Absolwentem osoba, która rozpoczęła szkolenie w Szkole Legii Akademickiej posiadając status studenta i kontynuuje to szkolenie po ukończeniu studiów.

Po zakończonym szkoleniu i złożeniu przysięgi wojskowej kandydat może kontynuować szkolenie w ramach kolejnych etapów programu Legia Akademicka oraz przystąpić do dodatkowych szkoleń specjalistycznych. W przypadku modułu oficerskiego szkolenie realizowane jest w ciągu jednego roku akademickiego w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w uczelni wojskowej i kończy się egzaminem na oficera. Kandydat może wyrazić chęć uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym z zakresu kryptologii cyberbezpieczeństwa, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej lub innych.

Na spotkaniu obecni byli dr. Rafał Wojszczyk - koordynator programu CYBER.MIL i pełnomocnik Rektora ds. kształcenia wojskowego studentów - Wojciech Sokołowski, którzy odpowiadali na pytania potencjalnych kandydatów.

Politechnika Koszalińska została wskazana do realizacji programu w drodze rozporządzenia przez Ministra Obrony Narodowej. W kraju do programu przystąpiło w sumie 49 uczelni cywilnych oraz 11 centrów szkolenia. Szczegółowe informacje kandydaci znajdą na stronie wojsko-polskie.pl w zakładce "Legia Akademicka".

Fot. Adam Paczkowski/ Politechnika Koszalińska