Ukazało się nowe wydanie czasopisma „Symbolae Europaeae”
Opublikowano 13.11.2024 10:02

Ukazał się 16. numer czasopisma „Symbolae Europaeae” wydawanego przez Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej.

„Symbolae Europaeae” ma charakter interdyscyplinarny. Obszary badawcze reprezentowane w czasopiśmie koncentrują się wokół dyscyplin: filozofia, filologia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, pedagogika, nauki o polityce i administracji, nauki o mediach i komunikacji społecznej. Pismo ukazuje się od 2006 r. Najnowszy jego numer obejmuje lata 2021-2023.

Czasopismo zawiera 23 artykuły. Ich autorami są pracownicy Politechniki Koszalińskiej (Wydział Humanistycznego, a także Wydział Nauk Ekonomicznych). Wyniki swoich badań prezentują również przedstawiciele innych ośrodków naukowych (Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy).

Artykuł wprowadzający omawia kwestię homofobicznej mowy nienawiści w Polsce w perspektywie politologicznej. Kolejne opracowanie poddaje analizie nierówności edukacyjne w obszarze zdrowia w krajach Unii Europejskiej. Umieszczono też pracę dotyczącą wpływu edukacji humanistycznej na rozwój człowieka. Tematy kolejnych artykułów odnoszą się m.in. do kwestii bezpieczeństwa prawnego w kontekście sposobu uchwalania zmian podatkowych, zagadnień dotyczących kształcenia więziennego, systemu ochrony granic w latach 1945-1991 oraz ewolucji Wojsk Obrony Terytorialnej w latach 2019-2023. W jednym z artykułów omówiono wyniki badań dotyczących wykorzystywania przez samorządy lokalne instrumentów terytorialnych polityk unijnych (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność).

Kilka prac odnosi się do wojny rosyjsko-ukraińskiej w różnych jej kontekstach (historyczno-polityczne przyczyny wojny, działania Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni, wojna a ochrona dziedzictwa kulturowego, stosunek studentów Politechniki Koszalińskiej m.in. do migrantów z Ukrainy). Są artykuły dotyczące z zjawisk politycznych zachodzących w dalszych regionach świata (protesty w Hong Kongu, integracja z Unią Europejską Grenlandii).