Ukazała się wersja cyfrowa monografii zawierającej referaty wygłoszone podczas ubiegłorocznej konferencji „Regionalizm w dobie przyspieszenia technologicznego, politycznego i społecznego”.
Konferencja odbyła się w marcu 2023 r., a jej organizatorem był Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej. Wydarzenie połączyło regionalistyczną praktykę z aspektem badawczym. Efektem jest publikacja przygotowana pod redakcją dr. hab. Krzysztofa Wasilewskiego, prof. PK, prorektora ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej i dr Anny Gut-Czerwonki, adiunkta na Wydziale Architektury i Wzornictwa.
Dzięki tej książce poznamy przemiany, jakie zaszły w literaturze kaszubskiej po 1989 r. Dowiemy się, jaka jest rola muzyki w lokalnej kulturze. Śledząc prace lokalnych artystów poznamy współczesną rzeźbę pomnikową. Autorzy przybliżają też zagadnienie kolonializmu na tzw. Ziemiach Zachodnich.
W tekście nie brakuje ciekawostek geograficznych i kulturalnych. Autorzy referatów odpowiadają na pytania, czy da się odzyskać tradycje kultury jamneńskiej, jak wygląda koncepcja izby tradycji gminy Kosakowo, a także jak kształtowała się regionalna polityka historyczna i pamięć zbiorowa Pomorza Zachodniego.
Regionalizm prezentowany jest również w szerszym kontekście: jako region potraktowano m.in. Europę Centralną i Wschodnią. Przybliżono też sposoby promocji lokalnej historii, tradycji i kultury prezentując działalność norweskiego stowarzyszenia Frida Hansens hus.
„Regionalizm w dobie przyspieszenia technologicznego, politycznego i społecznego” może być dla czytelnika bodźcem do wzięcia udziału w coraz bardziej popularnych na Pomorzu Zachodnim spacerach tematycznych. Lektura odpowiada bowiem na pytanie jak przygotowywano i jak powstały ścieżki edukacyjne na szczecineckich cmentarzach, pod nazwą „Śladami grobów ofiar zbrodni sowieckich”.
Publikacja dostępna jest bezpłatnie w bibliotece cyfrowej Biblioteki Politechniki Koszalińskiej.
Link do publikacji: https://dlibra.tu.koszalin.pl/dlibra/publication/1960/edition/1952