Ta praca stanowi ważny wkład w rozwój wiedzy na temat uzyskiwania materiałów do zabezpieczenia i przechowywania produktów spożywczych. W swojej rozprawie doktorskiej mgr inż. Joanna Kornacka zajęła się badaniami nad opracowaniem nowych materiałów z polietylenu z dodatkiem proszku diamentowego, z których można by wytwarzać opakowania zapewniające większą trwałość żywności. Badania znalazły uznanie recenzentów i komisji doktorskiej.
Mgr inż. Joanna Kornacka jest absolwentką naszej uczelni. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Inżynieria materiałowa. Pracowała jako przedstawiciel medyczny w jednej z firm produkujących sprzęt leczniczy. Obecnie zajmuje się badaniami klinicznymi w Agencji Badań Medycznych w Warszawie.
W 2018 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Politechnice Koszalińskiej. Efektem jest rozprawa doktorska, której tytuł brzmi: „Wpływ nanocząsteczek diamentowych w technologii wytwarzania cienkich folii na właściwości przeciwutleniające”. Promotorem rozprawy jest dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, promotorem pomocniczym jest zaś dr nauk tech. lek. med. Katarzyna Mitura.
Publiczna obrona odbyła się we wtorek (5 listopada br.) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej przed komisją doktorską dyscypliny Inżynieria Mechaniczna pod kierownictwem jej przewodniczącego, dziekana Wydziału, prof. dr. hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego.
Doktorantka zajęła się badaniami nad uzyskaniem innowacyjnych materiałów, które można zastosować do przechowywania żywności i które trwałość żywności mogą wydłużyć.
W swojej pracy skupiła się na wytworzeniu folii z domieszką nanocząstek diamentowych. Badała, czy użycie tych nanocząstek może wydłużać okres bezpiecznego przechowywania produktów spożywczych (do badań użyła oleju słonecznikowego).
Doktorantka uzyskała folie o różnej grubości. Poddała je badaniom wytrzymałościowym i biologicznym. Eksperymenty potwierdziły, że użycie nanocząstek diamentowych umożliwiło zmniejszenie grubości folii przy zachowaniu jej właściwości użytkowych. Badania potwierdziły, materiał może mieć właściwości przeciwutleniające (wydłużenie trwałości żywności).
Wyniki badań są obiecujące: mogą mieć zastosowanie w przemyśle spożywczym i w opakowalnictwie. Doktorantka zadeklarowała, że swoje prace badawcze będzie jednak kontynuowała najprawdopodobniej w odniesieniu do materiałów biomedycznych.
Rozprawa otrzymała pozytywne oceny recenzentów. Byli nimi: prof. dr hab. inż. Tomasz Kapitaniak z Politechniki Łódzkiej (nie mógł uczestniczyć w obronie), prof. dr hab. inż. Elżbieta Pamuła z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dr hab. inż. Piotr Markowski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Praca, jak zaznaczono, ma ważne walory utylitarne. Konieczność opracowania metod zabezpieczających jakość i bezpieczeństwo żywności jest coraz pilniejszą potrzebą. Szacuje się, że niewłaściwe przechowywanie i transport żywności mogą być przyczyną strat sięgających nawet 30 procent wyprodukowanej żywności.
Recenzenci podkreślali szeroki zakres wykonanych badań, wynikający z tego, że temat badawczy jest wymagający i interdyscyplinarny. Znaczna część badań dotyczyła oceny właściwości mechanicznych, ale doktorantka poruszyła w swojej pracy także m.in. zagadnienia z zakresu inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej.
Podczas wtorkowej obrony doktorantka przedstawiła wyniki swoich badań, odpowiadała też na pytania recenzentów i członków komisji doktorskiej. Komisja zaaprobowała wniosek o nadanie mgr. inż. Joannie Kornackiej stopnia doktora. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Senatu Politechniki Koszalińskiej.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska