Konstelacja Wiedzy – nauka nie ma żadnych tajemnic
Opublikowano 23.10.2024 17:19

Pracownicy Biblioteki Politechniki Koszalińskiej, Działu Nauki i Biura Projektów Badawczych zorganizowali w środę (23 października br.) specjalne spotkanie, podczas którego przybliżali pracownikom uczelni i wszystkim zainteresowanym osobom systemy zarządzania informacją o nauce, tj. Konstelację Wiedzy i Repozytorium Otwartych Danych Badawczych. To jedno z wydarzeń w ramach Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki.

- Podczas spotkania każdy mógł poznać możliwości Konstelacji i jej funkcjonalność. W ten sposób staraliśmy się zachęcić do korzystania z jej zasobów i uzupełniania danych – podkreśla Mariola Jackiewicz, dyrektorka Biblioteki Politechniki Koszalińskiej. – Zapraszamy do codziennych kontaktów z naszymi pracownikami. Zależy nam na tym, by zgromadzony zbiór informacji był jak najbardziej aktualny i wszechstronny.

O potencjale naukowców

Konstelacja Wiedzy Politechniki Koszalińskiej to udostępniony w formie elektronicznej - i stale aktualizowany – system przeznaczony do kompleksowego zarządzania informacją o nauce, a także o potencjale badawczym, badaniach naukowych i aktywności pracowników, jak również do podejmowania działań na rzecz budowania wizerunku i rozpoznawalności.

Każdy naukowiec posiada profil, w którym gromadzone są informacje dotyczące jego aktywności. Zaprezentowane osiągnięcia są odpowiednio skatalogowane. W zbiorze udostępniane są zatem dane dotyczące publikacji, cytowań, zrealizowanych projektów i usług badawczych, patentów, promotorstwa, są też informacje o pracach dyplomowych, osiągnięciach zawodowych oraz indeksach międzynarodowych baz naukowych (Web of Science, Scopus). Stworzone w ten sposób repozytorium umożliwia także deponowanie plików graficznych i multimediów dokumentujących pracę naukową.

Dane i zestawienia są otwarte, można je bez ograniczeń przeglądać i analizować. Obsługą systemu zajmują się pracownicy pionu prorektora ds. nauki uczelni, tj. Działu Nauki, Biura Projektów Badawczych i Biblioteki Politechniki Koszalińskiej.

Propozycje dla otoczenia gospodarczego

Co ważne, katalog zawiera informacje dotyczące potencjału badawczego uczelni, w tym aparatury badawczej, proponowanych usług, istniejących zespołów czy zrealizowanych projektów. Znaczna część tego katalogu opisuje więc możliwości współpracy z otoczeniem gospodarczym. Jest zatem ważnym narzędziem do komunikacji uczelni z przedsiębiorstwami z całego kraju. Konstelacja zawiera katalog usług badawczych świadczonych na rzecz otoczenia gospodarczego. Prezentuje istniejące na uczelni zespoły naukowców, których praca skoncentrowana jest wokół wybranych obszarów badawczych.

W jednym miejscu umieszczono też dane o zgromadzonej na uczelni aparaturze, dzięki której mogą być świadczone usługi badawcze. – Zaprezentowany katalog usług jest jednocześnie katalogiem ofert przygotowanych przez uczelnię w zakresie badań naukowych – dodaje dyrektor Mariola Jackiewicz. – Chcieliśmy stworzyć w ten sposób warunki do wyszukiwania partnera i sprzętu do wspólnych badań.

Politechnika Koszalińska prowadzi także działania w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie w przedsiębiorstwach innowacyjnych rozwiązań, które powstają w laboratoriach i pracowniach uczelni. Współpraca w tym zakresie daje firmom szansę na rozwój, zwiększenie przewagi konkurencyjnej.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska