Badaniem zagadnień związanych z usprawnieniem procesu precyzyjnej obróbki powierzchniowej elementów wykonanych ze stali nierdzewnej zajął się w swojej pracy doktorskiej mgr inż. Mateusz Juniewicz. Komisja doktorska zaaprobowała rozprawę i wystąpiła z wnioskiem o nadanie autorowi stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych.
Publiczna obrona odbyła się we wtorek (22 października 2024 r.) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej przed komisją doktorską dyscypliny Inżynieria Mechaniczna pod kierownictwem jej przewodniczącego, dziekana Wydziału, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński.
Tytuł przygotowanej rozprawy doktorskiej brzmi: „Badania i analiza kształtowania chropowatości powierzchni elementów ze stali AISI 304 w procesie obróbki w rotacyjno-kaskadowej wygładzarce pojemnikowej z zastosowaniem innowacyjnego uchwytu przedmiotu”. Promotorem jest prof. dr hab. inż. Jarosław Plichta z Katedry Inżynierii Produkcji Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki naszej uczelni.
Mgr inż. Mateusz Juniewicz jest pracownikiem działającej w województwie pomorskim innowacyjnej firmy produkującej urządzenia do dokładnego wygładzania powierzchni elementów metalowych (w tym również wykonanych z metali szlachetnych – złota i srebra). Pracuje jako konstruktor, zajmuje się też planowaniem i sterowaniem produkcją. Bierze udział w targach krajowych i zagranicznych (m.in. w Arabii Saudyjskiej i Tajlandii), gdzie prezentuje rozwiązania stosowane w firmie. Tematyka przygotowanego doktoratu ma ścisły związek z wykonywaną przez niego pracą zawodową.
Jak podkreślił promotor, doktorant jest osobą twórczą, ma przy tym bardzo szerokie zainteresowania. Jest zafascynowany technologią druku 3D. W ostatnim czasie zainteresował się także tym, w jaki sposób działają systemy zwane sztuczną inteligencją i jak można jej algorytmy wykorzystać w procesach sterowania. Uwielbia przy tym doświadczać i eksperymentować.
W pracy doktorskiej skupił się na badaniach usprawnienia procesu obróbki powierzchniowej. Innowacją prowadzonych przez niego badań jest zastosowanie specjalnego uchwytu przedmiotów obrabianych, umożliwiającego wprowadzenie dodatkowych ruchów roboczych obrabianym przedmiotom ze stali nierdzewnej w rotacyjno-kaskadowej wygładzarce pojemnikowej. Warto dodać, że konstrukcja uchwytu w 2023 r. została objęta ochroną patentową („Urządzenie do obrabiania wstępnie uformowanych detali w medium roboczym”).
Doktorant przygotował model komputerowy aktywnego uchwytu do mocowania obrabianych przedmiotów, na tej podstawie wykonał też prototyp. Przeprowadził badania eksperymentalne obróbki powierzchniowej w rotacyjno-kaskadowej wygładzarce pojemnikowej przy zastosowaniu wspomnianego wcześniej uchwytu. Przedstawił też szereg wniosków poznawczych i utylitarnych, wskazując m.in. na to, że zastosowanie aktywnego uchwytu przedmiotów umożliwia modyfikację obróbki powierzchniowej (możliwość sterowania mechanizmami kształtowania struktury geometrycznej powierzchni).
Przygotowaną rozprawę doktorską docenili recenzenci. Byli nimi naukowcy o dużym dorobku w badanym obszarze: to były rektor Politechniki Krakowskiej i doktor honoris causa naszej uczelni, prof. dr hab. inż. Józef Gawlik, a także dr hab. inż. Marcin Gołąbczak, prof. Politechniki Łódzkiej oraz prof. dr hab. inż. Ryszard Wójcik z Wydziału Technicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
Zdaniem recenzentów, doktorant wykazał się rozległą wiedzą i umiejętnościami badawczymi. Wybór tematyki przygotowanej przez niego pracy doktorskiej jest aktualny i trafny. Uznano, że zaproponowane, oryginalne rozwiązanie dotyczące systemu obróbki metali, uzyskanie patentu i pozytywne wyniki badań eksploatacyjnych potwierdziły zalety praktyczne przeprowadzonych badań.
Podczas publicznej obrony autor odpowiedział na szereg pytań. Dotyczyły one m.in. przygotowania próbek metali do badań (kształt próbek, rodzaj stali), prowadzonych pomiarów, interpretacji wyników badań. Pytano także o sprawę podstawową: jakie korzyści dla rozwoju wiedzy mają zrealizowane badania dotyczące precyzyjnej obróbki powierzchniowej. W efekcie rozprawę zaaprobowała komisja doktorska.
Ostateczną decyzję w sprawie nadania stopnia doktora podejmie Senat Politechniki Koszalińskiej podczas najbliższego posiedzenia.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska