„Uczenie się w szkołach wyższych. Gromadzenie i potwierdzenie efektów uczenia się” – to tytuł seminarium, które odbywa się w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich. Spotkanie, realizowane jest w ramach projektu ,,Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce – ZSK6”. Organizatorami wydarzenia jest Politechnika Koszalińska i Instytut Badań Edukacyjnych. W konferencji biorą udział przedstawiciele wielu jednostek szkolnictwa z kraju i regionu.
Uczestników powitała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej: - Witam na ważnym seminarium. Tematyka spotkania jest bardzo aktualna. Świat rozwija się dynamicznie a potrzeby szkoleniowe rosną – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. –Cieszę się, że seminarium odbywa się właśnie w Politechnice Koszalińskiej, ponieważ już w listopadzie będziemy pionierami jeśli chodzi o mikropoświadczenia.
Politechnika w marcu br. podpisała umowę z Centrum Modelowania Przestrzennego w Goleniowie w sprawie utworzenia na uczelni Centrum Szkoleniowo-Walidacyjnego Druku 3D. To jedyna tego rodzaju w kraju inicjatywa prorozwojowa dla środowiska akademickiego i studenckiego.
Pani rektor oddała głos Maciejowi Tauberowi, ekspertowi w Instytucie Badań Edukacyjnych, który przedstawił praktyczne aspekty potwierdzania umiejętności w dobie zmieniających się wymagań rynku pracy. W kolejnym punkcie konferencji prorektor ds. studenckich, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i prorektor ds. kształcenia, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK opowiedzieli o rozwiązaniach stosowanych na Politechnice Koszalińskiej i o współpracy z Centrum Modelowania Przestrzennego (CMP). Obecny na spotkaniu prezes CMP, Tomasz Wróblewski opowiedział o charakterze instytucji i planach na realizację wspólnych działań w ramach szkoleń jak również kursów.
Podczas dyskusji pani rektor opowiedziała o własnych spostrzeżeniach dotyczących mikropoświadczeń: - Musimy być otwarci. Osobiście traktuję mikropoświadczenia jako krok milowy do tego aby otworzyć się na longlife learning – podkreśliła prof. Danuta Zawadzka
Seminarium wciąż trwa a przed uczestnikami wydarzenia bogaty program szkoleniowy. Podczas konferencji zaplanowano panele dyskusyjne poruszające aspekty praktyczne i finansowe mikropoświadczeń. Dyskusja rozpocznie się od tematu ,,Uczenie się przez całe życie w instytucji szkolnictwa wyższego. Dobre praktyki”. Moderatorką panelu jest kierowniczka Działu Kształcenia PK, Ewa Łuczak a o kształceniu ustawicznym opowiedzą: koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży, dr inż. Anna Skubała; przedstawicielka Biura Karier PK i doradca zawodowy, Dotora Kobędza; Maciej Tauber z Instytutu Badań Edukacyjnych; przewodnicząca UTW, Barbara Perzyna i przewodniczący PSPK, Michał Gidelski. W panelu ,,Narzędzia i źródła finansowania wspierające zdobywanie kwalifikacji” z ramienia Politechniki Koszalińskiej wystąpi Izabela Juszkiewicz, kierowniczka Biura Projektów Badawczych PK.
W wydarzeniu zaplanowano wystąpienia praktyków i ekspertów w dziedzinie kształcenia. Prelegenci poruszą zagadnienia związane z mikropoświadczeniami jako narzędziami wspierającymi uczenie się przez całe życie tzw. lifelong learning, walidowaniem kompetencji społecznych na uczelniach a prof. Krzysztof Wasilewski, koordynator EU4Dual na naszej uczelni, opowie o gromadzeniu i uznawaniu osiągnięć w szkolnictwie wyższym w kontekście Uniwersytetu Europejskiego, do którego Politechnika Koszalińska należy. Nie zabraknie również wspólnego czasu na dyskusję i wymianę spostrzeżeń.
Fot. Adam Paczkowski/ Politechnika Koszalińska