Dr hab. Katarzyna Radecka prof. PK autorką Pomnika Dzieci Utraconych
Opublikowano 15.10.2024 09:31

Na darłowskim cmentarzu 13 października br., odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Dzieci Utraconych. Autorką projektu jest dr hab. Katarzyna Radecka prof. PK z Wydziału Architektury i Wzornictwa.  

Głównym motywem projektu jest pusta kołyska umiejscowiona na ołtarzu, który jest przykryty obrusem z misternie rzeźbionymi białymi liliami. Pomnik został wykonany z wyjątkowego kamienia, najbielszego marmuru występującego tylko na wyspie Thassos. Jak przyznaje sama artystka, ołtarz jest miejscem, na które kierujemy wzrok z pytaniem i nadzieją. Widzimy tu także archetypiczną formę oddającą kruchość i lekkość adresatów tego upamiętnienia w postaci specjalnie zaprojektowanego wzoru z motywem lilii.

Inicjatorem budowy pomnika była Fundacja Charytatywna „Morze Miłości”, na której czele stoi prezeska Joanna Klimowicz. Fundacja od lat wspiera rodziców przeżywających stratę dziecka. Projekt został zrealizowany z pomocą i wsparciem darczyńców. Idea powstania pomnika zrodziła się z potrzeby stworzenia symbolicznego miejsca pamięci, i refleksji.  

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Dzień Dziecka Utraconego zainaugurowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych, zaś w Polsce w 2004 roku. Ten szczególny dzień ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża. W wielu miastach, powstają miejsca pamięci takie, jak ten jako wyraz wsparcia dla rodzin.

Fot. Katarzyna Chybowska/ Polskie Radio Koszalin