Koszalin miastem mediacji
Opublikowano 14.10.2024 12:41

Politechnika Koszalińska jest jednym z organizatorów „Koszalińskiego Tygodnia Dialogu i Porozumienia". Tydzień mediacji w Koszalinie potrwa od 14 do 17 października br.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Mediacje dla Wspólnej Przyszłości”. Głównym celem projektu jest promocja mediacji jako metody rozwiązywania sporów i zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie.

Zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących wydarzeniu, w tym wykłady, darmowe konsultacje z mediatorami, spotkania dla uczniów i studentów.

 

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

14 października 2024 r.

15:00-16:30 - bezpłatny dyżur mediatora i spotkanie informacyjne w Urzędzie Miasta Koszalina;

17:00-18:00 - spotkanie z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Miasta Koszalina;

15 października 2024 r.

10:00-13:00 – spotkanie informacyjne dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych;

14:00-15:30 - wykład dotyczący mediacji i sposobów rozwiązywania konfliktów dla studentek i studentów w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia. Podczas wykładu omówione zostaną między innymi takie kwestie jak: prawo do mediacji, zalety mediacji, rodzaje konfliktów, które można rozwiązać dzięki mediacji, techniki komunikacyjne wspierające rozwiązywanie sporów.

16 października 2024 r.

14:00-17:00 - dyżur mediatora dla mieszkańców w CUS Koszalin;

17 października 2024 r.

10:00-13:00 - dyżur mediatora dla mieszkańców Sądzie Okręgowym i Rejonowym w Koszalinie;

17:00-19:00 - dyżur mediatora i spotkanie informacyjne w siedzibie Rady Osiedla Unii Europejskiej.

 

W spotkaniach wezmą udział praktycy z zakresu mediacji radczyni prawna, Agata Gąsecka i mediatorka, Magdalena Osipowicz.


Organizatorami Koszalińskiego Tygodnia Dialogu i Porozumienia „Mediacje dla Wspólnej Przyszłości” jest Politechnika Koszalińska, Sąd Okręgowy oraz Urząd Miejski w Koszalinie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK i prezydenta Koszalina, Tomasza Sobieraja.

 

Nie są to jedyne działania jakie realizuje Politechnika Koszalińska. Już od ponad 10 lat uczelnia w kooperacji z Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, dyrektorami, nauczycielami i pedagogami szkół podstawowych i średnich wdraża mediacje szkolne i rówieśnicze w Koszalinie. Pierwsze działania w tym zakresie rozpoczął w 2012 r. w Zespole Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie dr Tomasz Parafiniuk z inicjatywy mgr inż. Ewy Kroll, dyrektora tej szkoły i pedagoga mgr Emilii Michalskiej.

Kolejną szkołą, która zdecydowała się na wdrożenie mediacji szkolnych i rówieśniczych, była Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Koszalinie. Pani mgr Anna Morka zaproponowała te działania tuż po pandemii. Zadania tego podjęła się mgr Edyta Halista-Telus (mediatorka zawodowa i szkolna, edukatorka mediacji). Działania te poparła ówczesna dyrektor a kontynuuje je obecna dyrektor szkoły mgr Wioleta Maksymowicz.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie – to kolejna szkoła, z którą Politechnika Koszalińska Wydział Humanistyczny weszła w kooperację w zakresie wdrożenia mediacji szkolnych i rówieśniczych. Dzięki wsparciu dyrektora szkoły oraz pedagog mgr Emilii Michalskiej, proces zakończył się sukcesem i na wiosnę tego roku uczniowie z rąk mgr Edyty Halisty-Telus otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia na mediatorów rówieśniczych.

Aktualnie prowadzimy działania wspierające w zakresie wdrożenia mediacji w  V Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Koszalinie.

W ramach współpracy ze szkołami, mediatorzy (dr Tomasz Parafiniuk i mgr Edyta Halista-Telus) prowadzą rady szkoleniowe dla nauczycieli, dyrektorów i pedagogów placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych oraz resocjalizacyjnych. Do tej pory przeprowadzili kilkanaście seminariów naukowo- metodycznych pt. ,,Mediacje rówieśnicze w środowisku szkolnym” prowadzonych w ramach akcji edukacyjnej „Tydzień z profilaktyką – stop przemocy i agresji w szkole”. Jak również szkolenia na mediatorów rówieśniczych pod opieką metodyków Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie oraz wykładowców z Katedry Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej dr Iwoną Zychowicz i dr Joanną Radko oraz Sądu Rejonowego w Koszalinie. W ramach Zespołu Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie, założone zostało Pedagogiczne Centrum Mediacji Rówieśniczej i Szkolnej. Każda szkoła w której funkcjonują, wdrożone przez nas mediacje, prowadzi Szkolne Koła Mediatorów Rówieśniczych.