W holu budynku Politechniki Koszalińskiej przy ul. Kwiatkowskiego 6 E otwarto w środę (9 października 2024 r.) wystawę prezentującą zbiory filatelistów z Koszalina i regionu. To pierwszy akcent obchodów 70-lecia koszalińskiego okręgu Polskiego Związku Filatelistów. Zaprezentowano prace graficzne (datowniki, znaczki, medale i kartki pocztowe), których autorem jest koszaliński filatelista i grafik Władysław Fijałkowski. Na wystawie można oglądać zbiory prof. dr. hab. Bogusława Polaka, prezesa uczelnianego koła PZF im. Józefa Sudakiewicza, dotyczące Wojska Polskiego w latach 1914-1920 – od Legionów do Bitwy Warszawskiej. Tematyka pozostałych to: skarby architektury w obecnych granicach Polski, historia poczty rejencji koszalińskiej i latarnie morskie polskiego wybrzeża.
Pokaźne zbiory (128 kart) prezentuje sędzia w stanie spoczynku, Marian Wawrzynkowski. Tematyka zaprezentowanej kolekcji znaczków, kart pocztowych, stempli to "Polskie losy w latach 1939-1945". – To efekt mojej trwającej od ponad pół wieku pasji. Zaczęło się od korespondencji rodzinnej: listów mojego ojca z obozu jenieckiego i z więzienia Gestapo w Łodzi, wujów z obozów jenieckich i robót przymusowych, a także przyjaciół rodziny z obozów koncentracyjnych. Z czasem pamiątki rodzinne zaczęli przekazywać mi znajomi. Mówili: „u ciebie to się nie zmarnuje” – opowiada emerytowany sędzia. – Część rzeczy dokupiłem.
Ważną pozycję zajmują kartki z września 1939 roku wysyłane przez ojca pana Mariana z obozu jenieckiego w Działdowie i późniejsza korespondencja między rodzicami, gdy ojciec trafił do więzienia Gestapo.
Jest karta, którą ewakuowany polski więzień wyrzucił przez okno w pociągu, umieszczając na odwrocie prośbę, by znalazca wrzucił ją do skrzynki pocztowej. - Kartka dotarła do rodziny. To ostatni ślad życia tego człowieka – dodaje filatelista.
Są korespondencje z więzień i obozów jenieckich przesyłane w formie mikrofilmów.
Ważną pozycję zajmują znaczki, które w czasie wojny wydał rząd polski na emigracji w Londynie.
W kolekcji Mariana Wawrzynkowskiego jest prezentowany także najstarszy znaczek na świecie – tzw. czarna jednopensówka z podobizną królowej Wiktorii, który wszedł do obiegu 6 maja 1840 roku.
Jak zaznacza Leszek Bednarek, prezes koszalińskiego okręgu Polskiego Związku Filatelistów obejmuje obszar całego Pomorza Środkowego i liczy ponad 140 członków. Koła młodzieżowe skupiają blisko 90 młodych filatelistów. Uroczyste obchody 70-lecia okręgu Polskiego Związku Filatelistów odbędą się w sobotę (12 października) w kampusie przy ul. Kwiatkowskiego. Zaprezentowane zostaną sylwetki i dokonania koszalińskich filatelistów. Zasłużeni członkowie związku odbiorą Honorowe Odznaki PZF. Wręczone zostaną także odznaki za publikacje filatelistyczne. Osoby, które nie są członkami związku, ale czynnie wspierają koszaliński okręg, otrzymają honorowe medale im. Rowlanda Hilla.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska