Koszalińskie Warsztaty Pakowania Żywności – o opakowaniach bez tajemnic
Opublikowano 08.10.2024 17:17

Najnowsze urządzenia i technologie z branży związanej z pakowaniem produktów, regulacje prawne dotyczące przetwarzania opakowań, a także możliwości pozyskiwania dofinansowania z funduszy europejskich i szkoleń pracowników to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas zorganizowanych we wtorek (8 października br.) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki naszej uczelni Koszalińskich Warsztatów Pakowania Żywności.

Wydarzenie otworzył prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK. Podkreślił, że warsztaty są okazją do prezentacji dynamicznych zmian w dziedzinie badań dotyczących przechowywania żywności, produkcji opakowań i recyklingu. To istotne szczególnie ze względu na potrzebę budowy gospodarki obiegu zamkniętego.

W warsztatach, oprócz przedstawicieli firm produkujących urządzenia do pakowania produktów (w szczególności spożywczych), a także opracowujących technologie dla tej branży, wzięli udział pracownicy firm przetwarzających żywność, a także studenci kierunków, które przygotowują przyszłych specjalistów m.in. w zakresie przetwórstwa spożywczego. Partnerami wydarzenia są wiodący producenci maszyn pakujących i dostawcy technologii.

Koordynator ze strony uczelni dr hab. inż. Tomasz Rydzkowski, prof. PK zaznaczył, że celem warsztatów jest integracja branży produkcyjnej i środowiska naukowego.

- Przedstawiciele firm mogą zaprezentować produkty i najnowsze rozwiązania technologiczne. Mogą też spotkać kolegów z branży i konkurentów. Uczelnia może przedstawić ofertę badań i kierunków studiów – podkreślił. 

Dr hab. inż. Joanna Piepiórka-Stepuk, prof. PK kierująca Katedrą Procesów Urządzeń Przemysłu Spożywczego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki przedstawiła oferowane przez Politechnikę Koszalińską kierunki studiów I i II stopnia związane z żywnością i żywieniem człowieka, a także prowadzone studia podyplomowe. Przybliżyła ofertę szkoleń i mikropoświadczeń oraz zakres prowadzonych przez katedrę badań.

Sławomir Zieliński z firmy ULMA przedstawił szeroką ofertę maszyn pakujących (m.in. urządzenia do pakowania pionowego, linie technologiczne do pakowania w specjalistyczne folie). Jak dodał, firma dba o zrównoważony rozwój, redukując zużycie plastiku, rezygnując z tacek do pakowania produktów, stosując materiały z papieru oraz surowce, które można poddać recyklingowi.

Podczas warsztatów była m.in. mowa o wykorzystaniu gazów i mieszanin gazowych do wytworzenia atmosfery ochronnej, która pozwala utrzymać świeżość produktów i wydłużyć okres ich przydatności do spożycia. Sposoby wytwarzania takich mieszanin na potrzeby procesu pakowania w MAP (Modified Atmosphere Packaging) przedstawił Krzysztof Czerwiński z firmy WITT.

O tym jak poprawić jakość pakowanych produktów, m.in. poprzez wykorzystanie przepływu laminarnego opowiedział z kolei Bartłomiej Milewski z firmy Messer.

Podczas warsztatów była też mowa m.in. o opakowaniach aktywnych i inteligentnych, o automatyzacji pakowania oraz o wykorzystaniu kriogeniki w transporcie chłodniczym.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska