Poznań stał się dwudniową stolicą dyskusji o wodorze
Opublikowano 25.09.2024 11:22

Na zaproszenie marszałka województwa zachodniopomorskiego, dr hab. inż. Piotr Piątkowski, prof. PK, kierownik Katedry Inżynierii Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki (WIMiE) Politechniki Koszalińskiej uczestniczył 19-20 września br. w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wizyta objęła szereg spotkań, warsztatów, prezentacji i pokazów; wspólnym mianownikiem wszystkich tych wydarzeń był wodór.

Wspólnie z prof. Piotrem Piątkowskim do Poznania pojechali przedstawiciele urzędów, instytucji, przedsiębiorstw i świata nauki Pomorza Zachodniego. Kilkudziesięcioosobowa grupa uczestniczyła w konsultacjach, wymianie dotychczasowych doświadczeń. – W kręgu naszego zainteresowania znalazły się na przykład trudności związane z wprowadzaniem gospodarki wodorowej – wyjaśnia prof. Piotr Piątkowski. – Zastanawialiśmy się, które z dobrych praktyk i rozwiązań uzyskanych w Wielkopolsce można by zaaplikować w naszym regionie.

W planie wizyty znalazły się warsztaty w zakresie technologii wodorowych z udziałem przedstawicieli lokalnego biznesu, Wielkopolskiej Platformy H2. Objęły zagadnienia: działania Pomorza Zachodniego w obszarze gospodarki wodorowej i funkcjonowanie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, czyli gremium łączącego środowiska: naukowe, biznesowe, samorządowe i obywatelskie na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w tamtym regionie kraju.

Prezentacje dotyczyły: domu wodorowego, z możliwością jego zwiedzenia i poznania funkcjonalności; autobusu wodorowego, jako przykładu praktycznego zastosowania wodoru w transporcie; dynamicznego wózka widłowego zasilanego modułem wodorowym. Ponadto uczestnicy między innymi zapoznali się z inicjatywą powstania Polskiej Izby Wodorowej i zwiedzili zajezdnię autobusową. 

Prof. Piotr Piątkowski dodaje: – Oprócz aspektów poznawczych i praktycznych, Politechnika Koszalińska została zaproszona do grona członków przyszłej Polskiej Izby Wodorowej. Wizyta studyjna stanowiła kolejny etap działań praktycznych w aspekcie transformacji energetycznej. Transformacji wielu sektorów gospodarki Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora publicznego, przemysłowego i transportu.

Przedstawiciel WIMiE uczestniczył również w poprzedniej inicjatywie samorządu województwa zachodniopomorskiego w obszarze transformacji i gospodarki wodorowej. W 2023 r. prof. Piotr Piątkowski wziął udział w podobnym wyjeździe, wówczas do Brandenburgii w Niemczech.