„Honorowa wspinaczka” na Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 16.09.2024 10:00

Dokładnie o godz. 11.09, w sobotę, 14 września br. ponad 250 osób, w większości ze służb mundurowych, ruszyło czterema klatkami schodowych kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich – w hołdzie bohaterskim ratownikom ofiar Word Trade Center (WTC) w Nowym Jorku.

To trzecia z udziałem uczelni odsłona „Honorowej wspinaczki 11 września”, której organizatorami co roku są: fundacja cfbt.pl, skupiająca głównie strażaków, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Koszalinie i Politechnika Koszalińska (PK). Poza strażakami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w wejściu wzięli udział również między innymi: policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej, żołnierze, ratownicy medyczni, harcerze, przedstawiciele grup biegaczych i strażacy amerykańscy stacjonujący w bazie w Redzikowie pod Słupskiem.

Tuż przed godz. 11 uczestniczki i uczestników akcji powitali: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, dr inż. Artur Wezgraj, przewodniczący Rady Miejskiej Koszalina, a do niedawna kanclerz PK, st. bryg. Mirosław Pender, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP, bryg. Zygmunt Adamczyk, komendant miejski PSP i Tomasz Molesztak, reprezentujący fundację cfbt.pl.

Inaczej niż w latach ubiegłych teraz wspinaczka wiodła głównymi i ewakuacyjnymi klatkami schodowymi obydwu najwyższych budynków kampusu; A ma 6 pięter, a C – 5. Przed startem zgromadzeni oddali hołd dwóm strażakom poległym podczas akcji ratunkowej w Poznaniu. Każda z osób biorących udział we wchodzeniu ma przy sobie zawieszkę ze zdjęciem ratownika z WTC.

Poprzez wspinaczkę, pokonując jak najwięcej schodów, przedstawiciele służb mundurowych nie tylko wyrazili swoją solidarność z ofiarami akcji ratowania ludzi spod gruzów WTC w Nowym Jorku, ale też chcieli przysłużyć się działaniom wspierającym zdrowie koszalińskich strażaków. Celem „Honorowej Wspinaczki” było zwrócenie uwagi na poważne zagrożenia zdrowotne, takie jak choroby nowotworowe, z którymi borykają się pracownicy służb ratunkowych, oraz na obciążenie psychiczne, jakie towarzyszy im podczas pełnienia służby. Wydarzenie to ma na celu również integrację społeczeństwa i podniesienie świadomości na temat problemów zdrowotnych i psychicznych dotykających funkcjonariuszy.

Akcja zakończyła się punktualnie o godz. 15.09; to symboliczna godzina uderzenia drugiego samolotu w wieże WTC. W zamachu terrorystycznym na dwie wieże Word Trade Center 11 września 2001 roku zginęło blisko 3 000 osób, w tym sześcioro Polek i Polaków. Ponad 6 000 osób zostało rannych. W akcji ratunkowej śmierć poniosło 343 strażaków, 60 policjantów i ośmiu ratowników medycznych.

Fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska