Dyskutowali o internacjonalizacji szkolnictwa wyższego
Opublikowano 13.09.2024 10:34

Rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK wraz z prorektorem ds. kształcenia, dr hab. Krzysztofem Wasilewskim, prof. PK, wzięli udział w II Kongresie Umiędzynarodowienia, który odbył się 11 i 12 września br. w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym tematem wydarzenia była międzynarodowa współpraca naukowa. Organizatorzy kongresu to Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) i Narodowe Centrum Nauki.

II Kongres był kontynuacją wydarzenia, które odbyło się wiosną 2024 r. w Gdańsku. Uczestnicy dyskutowali wówczas o kształceniu. Wrześniowe spotkanie obejmowało szeroki wachlarz zagadnień. Wykład inauguracyjny, poświęcony „Perspektywom internacjonalizacji w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych, politycznych, ekonomicznych i społecznych”, wygłosił prof. Hans de Wit, wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia.

Jednym z gości otwierających II Kongres Umiędzynarodowienia był wiceminister nauki, prof. Andrzej Szeptycki. W swojej wypowiedzi poruszył zagadnienia związane ze zwiększeniem umiędzynarodowienia polskich uczelni i zmianami legislacyjnymi w tej sprawie. Podczas dyskusji „Kariera naukowa w przestrzeni międzynarodowej – jak ją oceniać?” jedną z prelegentek była prof. Danuta Zawadzka. Ten panel został poświęcony problematyce oceny pracy naukowej i naukowców w kontekście międzynarodowym. Podstawą do dyskusji było unijne zalecenie dotyczące europejskich ram przyciągania i zatrzymywania talentów w zakresie badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o tym, jak to zalecenie realizowane jest w Polsce.

Natomiast prof. Krzysztof Wasilewski, uczelniany koordynator realizacji projektu Uniwersytet Europejski EU4Dual  uczestniczył w panelu „Naukowiec w sieci Uniwersytetów Europejskich – czy warto”.  Podczas rozmów zostały poruszone kwestie roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych.

Kluczowym punktem programu II Kongresu była międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której wzięli udział: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko i Ignacy Niemczycki. Tematem dyskusji było umiędzynarodowienie nauki jako element wizji rozwoju kraju.

Podczas kongresu swoimi doświadczeniami podzieliły się ekspertki i eksperci z całej Europy, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem narodowych strategii umiędzynarodowienia. Uczestnicy dyskutowali nad rekomendacjami dla Polski, która pod auspicjami NAWA pracuje nad krajową strategią umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.

Dominowały tematy skoncentrowane na doktorantach i tworzeniu nowej wiedzy. Podczas wydarzenia rozmawiano o stopniu, w jakim internacjonalizacja powinna być uwzględniona w wizji rozwoju kraju i udziale polskich badaczy w programach ramowych UE. Eksperci dokonali analizy wpływu międzynarodowej współpracy na rozwój polskich badań i instytucji naukowych. Nie zabrakło głosu polskich naukowców, którzy z sukcesem pracowali za granicą, podzielili się swoimi historiami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery. Jednym z punktów programu było zagadnienie dotyczące zagranicznej promocji oraz umiędzynarodowienia szkół doktorskich.

 

Kongres Umiędzynarodowienia był realizowany w ramach projektu pn. „Strategia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki” ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego: Działania FERS.01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym.