Rektor PK na międzynarodowym wydarzeniu branży robotyki kosmicznej
Opublikowano 09.09.2024 11:14

Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, była gościem jubileuszowej, 10. edycji ,,European Rover Challenge” (ERC). W ramach konkursu odbyła się również konferencja ,,Q2 2024”. Organizatorami przedsięwzięcia były: Europejska Fundacja Kosmiczna i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wydarzenie jest uznawane jako jedno z najbardziej prestiżowych spotkań sektora robotyki kosmicznej.


Kosmiczne zmagania studentów

Konkurencje w zawodach ERC wiernie odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki znajdujące się obecnie na Marsie i Księżycu. Zawody rozgrywane są na torze marsjańskim. Na tę okazję na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzono Marsyard, specjalnie przygotowaną przestrzeń, obejmującą 900 metrów kwadratowych, wzorowaną na jednym z największych kanionów w Układzie Słonecznym – Valles Marineris. Jubileuszowa edycja wyróżniała się nowym projektem Marsyardu, zaprojektowanym przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk.

Głównym zadaniem w konkursie było zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który jak najwierniej wykona konkurencje zawodów, inspirowane prawdziwymi misjami kosmicznymi. Studenci uczelni technicznych przez wiele miesięcy pracowali w grupach, aby stworzyć unikatową konstrukcję własnego łazika.  W kolejnym etapie, przygotowana przez nich dokumentacja, była oceniana przez wybitnych specjalistów sektora kosmicznego, zaś w ostatnim – finaliści konkurowali ze sobą w zawodach, prezentując możliwości i zastosowanie swojego robota.

W tym roku do Krakowa przybyli studenci z ponad 20 krajów, by stanąć w szrankach pięciu konkurencji. Do finałowej rywalizacji przystąpiły zespoły uczelni technicznych z Danii, Grecji, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Z Polski wystartowało pięć drużyn: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Łódzkiej i dwie z Politechniki Warszawskiej. Zwycięzcy zawodów zostali ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 września br. Zwyciężył szwajcarski zespół FHNW Rover Team, który najlepiej poradził sobie na tzw. Marsyardzie.


Eksploracja galaktyki: plany i osiągnięcia

Zmaganiom łazików towarzyszyła konferencja naukowa, warsztaty i spotkania ekspertów z dziedziny kosmonautyki. Celem spotkania było połączenie różnych perspektyw i interdyscyplinarnej wiedzy uczestników. Program wydarzenia obejmował również debaty na temat przyszłości osadnictwa na Księżycu i Marsie, projektów i misji na Księżycu, zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją.

Wystąpienia zostały podzielone na trzy wiodące tematy – Ziemia, Księżyc i Mars. Pierwszy dzień skupiał się na Ziemi. Dyskutowano o AI, transferze technologii, ochronie środowiska i zmianach klimatu. Podczas pierwszego dnia konferencji odbyły się warsztaty dla szkół i spotkania z inwestorami.

Drugi dzień został poświęcony eksploracji Księżyca, trwającym projektom i planom stworzenia bazy księżycowej, wyzwaniom związanym z życiem w kosmosie, lotom załogowym i misji Artemis.

Trzeci dzień konferencji był „dniem Marsa”. Uczestnicy mogli wziąć udział w inspirujących rozmowach z gośćmi Human To Mars Summit Europe Edition na tematy związane eksploracji kosmosu i zagadnieniami o charakterze społecznym: zawodami przyszłości, równością i różnorodnością w sektorze kosmicznym.


Astronomia dla każdego

Dla odwiedzających wydarzenie przygotowano naukową strefę – Strefa Inspiracji ERC. Organizatorzy zadbali o to, by każdy pasjonat astronomii, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy, znalazł coś dla siebie.

Podczas wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach i eksperymentach naukowych, poznać nowinki technologiczne, podzielić się pomysłami i doświadczeniami, porozmawiać z pasjonatami i specjalistami z branży kosmicznej. Dla twórców i twórczyń startupów odbyły się sesje networkingowe, praktyczne warsztaty dotyczące pozyskiwania finansowania i rozwoju firmy.

Więcej: https://roverchallenge.eu/


Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Nauki, Ministra Edukacji, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt został sfinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.