Nagroda rektora za film o wykluczeniu osób niesłyszących
Opublikowano 09.09.2024 09:00

Dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej reprezentował władze uczelni i środowisko akademickie podczas gali zakończenia i przyznania nagród podczas 21. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego (EFF) Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Uczelnia współpracuje z organizatorami wydarzenia: Koszalińską Biblioteką Publiczną (KBP) i Koszalińskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym, od 2013 r.

Od kilku lat jury młodzieżowe, w tym roku złożone ze studentek i studentów Wydziału Humanistycznego (WH) PK, przyznaje specjalną Nagrodę Rektora PK. Wspomniane jury studenckie w składzie: Klaudia Kocik, Patrycja Mendyk i Dawid Nykiel, po obejrzeniu 37 propozycji filmowych z całego świata, postanowiło nagrodzić rektorskim Motylem 2024 reżysera Piotra Kamińskiego za film „Szumy i fonie”. W uzasadnieniu czytamy: „Film ukazuje wykluczenie osób niesłyszących w codziennych sytuacjach poprzez krótki metraż, humor i bohaterów, z którymi każdy może się utożsamić. Otwiera oczy na realny problem, zwraca uwagę na problemy systemowe”.

Prof. Błażej Bałasz osobiście – i w imieniu dr hab. Danuty Zawadzkiej, rektor Politechniki Koszalińskiej – statuetki wręczyć nie mógł, ponieważ reżyser na galę nie dotarł. Z ekranu kinowego popłynęły jednak słowa jego podziękowania: „Dziękuję w imieniu całej ekipy; to dla nas wyjątkowe wyróżnienie i szczególny dzień. Moje podziękowania należą się środowisku osób głuchych. Każdy wspierał nasz pomysł. Głucha mama w filmie jest głuchą aktorką, wspaniałą artystką. Chłopiec, który zagrał jej syna, rzeczywiście ma głuchych rodziców, których miałem przyjemność poznać. Jestem szczęśliwy, że film ma tak dobry odbiór wśród widzów”.

Prorektor ds. nauki powiedział do gości gali w sali kinowej KBP: – Jestem ogromnie wzruszony, że reprezentując panią rektor, mogę tu z państwem być. Deklaruję nasze wsparcie w kolejnych edycjach. Wspieramy proces integracji. Zrealizowaliśmy projekt „Politechnika Koszalińska – uczelnia dostępna”, który nie tylko zadbał o likwidację barier architektonicznych, lecz także przyczynił się do tego, że w laboratoriach studenci z niepełnosprawnością mogą swobodnie uczestniczyć w zajęciach.

– Dbamy o problemy związane ze zdrowiem psychicznym studentów, zapewniając im pomoc psychologiczną – kontynuował prof. Błażej Bałasz. – Uruchomiliśmy Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jako uczelnia techniczna powołaliśmy Klaster Inżynierii Biomedycznej, by wszelkie działania naukowe, które prowadzimy można było wykorzystać na rzecz zdrowia, w tym również osób z niepełnosprawnościami.

Nagroda Rektora to nie jedyny akcent politechniczny przy EFF Integracja Ty i Ja. Od wielu lat o transmisję online najważniejszych wydarzeń festiwalu, w tym: gali otwarcia i zamknięcia, spotkań z twórcami, dba uczelnianie Studio HD Platon. Medioznawca dr Piotr Szarszewski z WH przez cały rok dla uczniów i studentów prowadzi Filmową Akademię Integracji. 

Zdjęcia: Wojtek Szwej / Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja 

Władze Politechniki Koszalińskiej reprezentował prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK. 

O transmisję online najważniejszych wydarzeń festiwalu dba uczelnianie Studio HD Platon. 

Jedno ze spotkań festiwalowych transmitowane przez uczelnianie Studio HD Platon.