O kolejnych etapach realizacji misji sondy JUICE, założeniach i podmiotach zaangażowanych w projekt – poinformowało wczoraj (27 sierpnia br.) w swoich serwisach Polskie Radio Koszalin.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia 2023 r., z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystrzelono sondę JUICE, która podczas swojej kilkudziesięcioletniej podróży zbada warunki do powstania życia na księżycach Jowisza jak i samą planetę i jej otoczenie. Jest to pierwszy w historii projekt sondy, która wejdzie na orbitę księżyca innej planety niż Ziemia. Głównym realizatorem projektu JUICE jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), jednak w misję zaangażowane były inne instytucje, w tym nasza uczelnia.
Istotnym punktem całego przedsięwzięcia było przygotowanie instrumentów pomiarowych i komponentów sondy. Opracowaniem ich zajęły się zespoły naukowe głównie z krajów europejskich. W prace zaangażowana była również firma Astronika, której specjaliści uczestniczyli w budowie dwóch rodzajów urządzeń: anten instrumentu RWI (Radio Wave Instrument) i wysięgników LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument). W przygotowanie anten RWI włączyli się naukowcy z Politechniki Koszalińskiej. Zespół prof. Witolda Gulbińskiego z Katedry Fizyki Technicznej i Nanotechnologii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej zajął się wytworzeniem na antenach RWI pokryć typu DLC (Diamond Like Carbon), który ma za zadanie zredukować temperaturę taśm do bezpiecznego poziomu.
W ostatnich dniach miało miejsce przełomowe wydarzenie - sonda JUICE przeleciała w pobliżu Ziemi. Jest to jeden z najważniejszych manewrów i pierwszy taki w historii.
Podczas obranej trasy sonda wykonała dokumentację fotograficzną i z wykorzystaniem swoich instrumentów pobrała potrzebne dane. Przelot obok Księżyca skierował sondę na trajektorię w stronę Wenus, z pomocą której wykona kolejną asystę grawitacyjną.
Przygotowana przez specjalistów z Politechniki Koszalińskiej dodatkowa powłoka DLC jest szczególnie istotna podczas tego etapu. Podczas asysty grawitacyjnej z Wenus, sonda znajdzie się bliżej Słońca i temperatury anten wzrosną do 200 stopni C. Powłoka zaprojektowana przez badaczy naszej uczelni pozwoli zredukować temperaturę taśm do bezpiecznego poziomu.
Manewr ten jest planowany na sierpień 2025 roku. Z kolei we wrześniu 2026 roku i styczniu 2029 roku nastąpią kolejne asysty z wykorzystaniem Ziemi. Do układu Jowisza sonda dotrze dopiero w 2034 roku.
Więcej: https://prk24.pl/81852503
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=20i3cAZSnPY&t=62s