Dr Łukasz Szparaga z Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej opowiedział na antenie Radia Koszalin o zaletach i wadach stosowania sztucznej inteligencji.
Jak podkreślił, niemal wszystkie sektory nauki i techniki korzystają ze sztucznej inteligencji (AI). Działa ona poprawnie tylko dlatego, że ludzie zgromadzili wiedzę, która na przestrzeni wielu lat była eksperymentalnie i teoretycznie weryfikowana.
– Jeśli nie będziemy dbali o rozwój podstawowych umiejętności, które doprowadziły nas do stworzenia sztucznej inteligencji, to nie będzie miała ona na czym bazować, czym się karmić – dodał dr Łukasz Szparaga.
Naukowiec przyznał, że AI zdecydowanie ułatwia wykonanie m.in. prac żmudnych, powtarzalnych. Gorzej jest z interpretacją zgromadzonych danych. Jeśli np. zgromadzony materiał badawczy należałoby zinterpretować w innych sposób niż dotychczas przyjęty, sztuczna inteligencja nie zawsze okaże się pomocna. Ona działa w obrębie zbiorów znanych sobie faktów i metod (są prowadzone badania dotyczące m.in. sztucznych sieci neuronowych, które mają zdolność uczenia się).
Jego zdaniem sztuczna inteligencja niesie inne zagrożenia. – Wykluczenie osób, które nie umieją się nią posługiwać, już następuje i będzie się pogłębiać.
Zapraszamy do wysłuchania audycji: https://prk24.pl/81772683/wieczorne-spotkania-rozmowy-o-sztucznej-inteligencji
Zdjęcie: Polskie Radio Koszalin