Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło pilotażowy program stypendialny dla studentów, którzy swoją przyszłość chcą związać z wojskiem. O stypendium mogą ubiegać się osoby przyjęte na studia na wybranych kierunkach, w tym także tych kierunkach, które oferuje Politechnika Koszalińska.
Program stypendiów jest adresowany do studentów, którzy w zbliżającym się roku akademickim rozpoczną naukę w ramach jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia (bezpośrednio po ich ukończeniu należy kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia) i po ich ukończeniu, w czasie zgodnym z programem realizowanych studiów, uzyskają tytuł magistra (równorzędny) lub magistra inżyniera. Wysokość stypendium kształtuje się na poziomie połowy uposażenia szeregowego zawodowego. Uzyskanie stypendium wymaga spełnienia kilku wymogów: odbycie w czasie studiów przeszkolenia wojskowego, odbycie po zakończeniu nauki dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (kurs oficerski), a w kolejnym etapie – podjęcie obowiązków w ramach zawodowej służby wojskowej.
Termin na złożenie wniosku o stypendium z funduszy Ministerstwa Obrony Narodowej upływa 31 sierpnia br.
Program jest kierowany do studentów wszystkich uczelni innych niż uczelnie wojskowe, którzy rozpoczną w roku akademickim 2024/2025 kształcenie na następujących kierunkach: elektronika, elektrotechnika, telekomunikacja, automatyka, robotyka, teleinformatyka mechatronika, energetyka, lekarsko-dentystyczny, farmacja, weterynaria, ratownictwo medyczne, analityka medyczna, biochemia, optoelektronika, biologia, cybernetyka, geodezja, kartografia i geoinformatyka, eksploatacja infrastruktury komunikacyjnej, inżynieria geoprzestrzenna, nawigacja, chemia. Resort obrony zdecydował, że w skali kraju stypendia otrzyma 100 osób (ustalono limity w ramach poszczególnych kierunków).
Wniosek o stypendium można złożyć za pośrednictwem dowolnie wybranego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie o przyjęciu na studia;
- wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przed rozpoczęciem drugiego roku nauki na czas szkolenia podstawowego,
- wniosek o powołanie po ukończeniu studiów do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas kształcenia w ramach kursu oficerskiego;
- wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej.
Przeczytaj także: