Przez trzy festiwalowe dni stoisko naszej uczelni odwiedziły tysiące uczestników dorocznej imprezy organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Pol`and`Rock Festiwal to jedno z największych wydarzeń plenerowych w Polsce. Tegoroczna, jubileuszowa 30. edycja, która w dniach 1-3 sierpnia odbyła się na lotnisku w Broczynie pod Czaplinkiem, zgromadziła ogromne rzesze fanów muzyki i zabawy. W centrum wydarzeń była muzyczna scena, ale nie brakowało też warsztatów, akcji edukacyjnych, spotkań z ciekawymi ludźmi. Podczas festiwalu można było nawet skorzystać z badań profilaktycznych.
Politechnika Koszalińska miała swoich przedstawicieli podczas festiwalu. Tradycyjnie, stoisko naszej uczelni było częścią Strefy Pomorza Zachodniego. W tym roku tematem przewodnim warsztatów, spotkań i prezentacji w całej strefie był kosmos.
„Kosmiczna odyseja” i inne atrakcje
W stoisku Politechniki Koszalińskiej ogromne zainteresowanie wzbudzały pokazy z udziałem psa-robota. To urządzenie należy do grupy zdalnie sterowanych robotów opartych na platformie kroczącej. Jest wykorzystywane w celach edukacyjnych, ale także jako urządzenie pomagające osobom z niepełnosprawnością w pokonywaniu barier. Posługują się nim również ekipy ratunkowe przy patrolowaniu trudno dostępnych miejsc. Obok psa-robota, który prezentowany był przez pracowników Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej, nie przechodzili obojętnie zarówno dorośli jak i kilkulatkowie.
Na najmłodszych uczestników festiwalu każdego dnia inne atrakcje czekały w Warsztatowni przygotowanej przez Wydział Humanistyczny. Tu Dominika Mielniczuk-Bączek z Katedry Pedagogiki WH przy wsparciu studentek wydziału prowadziła kosmiczne animacje, dzięki którym dzieci mogły rozbudowywać swoją wiedzę, zdobywać nowe doświadczenia, wzbogacać słownik, ale też uczyć się szukania źródeł informacji.
Pierwszego dnia w ramach „Kosmicznej odysei z pedagogiką”, najmłodsi mogli wziąć udział we wspólnej, edukacyjnej podróży z Ziemi do odległych zakątków Układu Słonecznego. Ta zabawa była okazją do uczenia się przez działanie i przeżywanie, pozwoliła na eksplorowanie rzeczywistości i wyrażanie myśli. Najmłodsi mogli spożytkować energię i poczuć się prawdziwymi artystami, mieli przy tym okazję do rozwijania wyobraźni i kreatywności.
Drugi dzień wypełniły zajęcia sensoplastyczne. Dzięki eksperymentowaniu z różnego rodzaju konsystencjami i materiałami dzieci mogły uczyć się kształtów, faktur, kolorów, smaków i zapachów, a także rozwijać zdolności poznawcze.
W sobotę (3 sierpnia) przyszedł czas na „Nie-ziemskie doświadczenia i eksperymenty z żywiołami”. Eksperymenty oparte na czterech żywiołach były doskonałą okazją do doświadczania i odkrywania zjawisk przyrodniczych, ale też zdobywania wiedzy na temat zjawisk naturalnych zachodzących w otaczającym świecie. Przy okazji najmłodsi poznawali zagadnienia związane m.in. z ekologią i ochroną środowiska.
Każdego dnia uczelniane Biuro Karier i Promocji Edukacji wraz ze studentami proponowało z kolei festiwalowiczom udział w zabawach logicznych. Do wygrania były upominki z logo PK. – Nasza propozycja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem – relacjonuje kierowniczka Biura, Monika Polakowska. – Wiele osób zatrzymywało się u nas na dłużej. Po jednej skończonej grze nasi goście decydowali, że wezmą udział w kolejnej.
Warsztaty i prezentacje
Ale to nie wszystko. W pierwszym i ostatnim dniu festiwalu (1 i 3 sierpnia) eksperymenty z wykorzystaniem kamery szybkoklatkowej prezentowali przedstawiciele Centrum Druku 3 D. W tych samych dniach w ramach warsztatów „Słońce i wiatr – magiczne źródła energii” pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki przybliżali sposoby wykorzystania energii promieniowania słonecznego w fotowoltaice, prezentowali też zasadę działania małej turbiny wiatrowej. W imprezie wzięła udział także Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku.
Drugiego dnia (piątek, 2 sierpnia), stoisko uczelni przeżywało oblężenie za sprawą organizowanych przez Wydział Architektury i Wzornictwa warsztatów z projektowania dla dzieci. „TU.KOSMOS – daj się wciągnąć w projektowanie” to wspólna zabawa przy projektowaniu kosmicznych peleryn.
Widzimy się za rok
Dodajmy, że nad przygotowaniem atrakcji pracowała kilkunastoosobowa reprezentacja Politechniki Koszalińskiej, którą tworzyli pracownicy Biura Karier i Promocji Edukacji, a także Wydziału Humanistycznego, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki, Wydziału Architektury i Wzornictwa oraz filii uczelni w Szczecinku, Centrum Druku 3D oraz studenci PK. Wsparcia udzielili pracownicy uczelnianej administracji.
W naszym stoisku mogliśmy gościć wielu uczestników festiwalu. Zdjęcia prezentacji przygotowanych przez Politechnikę Koszalińską pojawiły się także w relacjach regionalnych i ogólnopolskich stacji telewizyjnych, o przygotowanych przez nas atrakcjach informowała prasa i programy radiowe.
Nasza ekipa odpoczywa i nabiera sił. Z miłośnikami muzyki, ale też intelektualnej zabawy, spotkamy się z pewnością za rok, na 31. Pol`and`Rock Festiwal.
Fot. Magdalena Eluszkiewicz, Monika Polakowska /Politechnika Koszalińska