12 sierpnia rozpocznie się otwarty nabór kandydatów do Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. Szkoła oferuje kształcenie i wsparcie w przygotowaniu rozprawy doktorskiej w jednej z pięciu dyscyplin naukowych.
O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej mogą ubiegać się osoby, które posiadają tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny. Kandydaci muszą dostarczyć m.in. konspekt projektu badawczego oraz deklarację potencjalnego promotora o podjęciu się opieki naukowej (szczegółowo wymogi rekrutacyjne są opisane w uchwale Senatu Politechniki Koszalińskiej określającej zasady rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej w roku akad. 2024/2025).
Proponowaną tematykę badawczą i listę potencjalnych promotorów można znaleźć pod linkiem.
W okresie od 12 sierpnia do 3 września kandydaci składają wymagane dokumenty w wersji elektronicznej (trzeba to zrobić poprzez uczelniany system IRK). Wśród przesłanych dokumentów powinny się znaleźć te, które potwierdzają znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 (potwierdzeniem może być np. certyfikat językowy spełniający wymagania określone w załączniku do uchwały dotyczącej zasad rekrutacji, może nim być także dyplom ukończenia studiów ze wskazaniem co najmniej 6 poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej albo poświadczenie kompetencji językowych wydane przez uczelnię, na której kandydat skończył studia I lub II stopnia).
Osoby, które nie będą mogły przedstawić takich dokumentów, będą musiały przystąpić do testów kompetencji językowej z języka angielskiego. Zapisy i wybór terminu testu odbędzie się także poprzez system IRK.
Wszyscy kandydaci będą musieli natomiast wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej przed komisją, którą powoła dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. 20 września 2024 r. – już po odbyciu rozmów – zostanie podana lista rankingowa. Po tym terminie wszystkie zakwalifikowane osoby będą zobowiązane do dostarczenia dokumentów w wersji tradycyjnej, papierowej. Dopiero po dostarczeniu tych dokumentów kandydaci będą mogli stać się pełnoprawnymi słuchaczami.
Lista przyjętych osób zostanie opublikowana 30 września.
W tym roku Szkoła Doktorska oferuje 26 miejsc w pięciu dyscyplinach naukowych:
– Automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne (5 miejsc);
– Ekonomia i finanse (5 miejsc);
– Inżynieria mechaniczna (5 miejsc);
– Inżynieria lądowa, geodezja i transport (5 miejsc);
– Nauki o polityce i administracji (6 miejsc).
Przypomnijmy, że Szkoła Doktorska Politechniki Koszalińskiej powstała w 2019 roku. Kształcenie trwa 8 semestrów, jest bezpłatne i odbywa się w trybie stacjonarnym. Każdy doktorant otrzymuje stypendium, które może pobierać z innymi stypendiami. Podjęcie kształcenia w Szkole Doktorskiej to możliwość rozpoczęcia kariery akademickiej, rozwoju umiejętności badawczych, zwiększenia szans na awans w pracy, dostępu do wiedzy i rozwoju sieci kontaktów.