Ranking Perspektyw 2024: rośnie skala umiędzynarodowienia PK
Opublikowano 26.06.2024 14:19

Najnowszy Ranking Szkół Wyższych Perspektyw 2024, poza danymi i informacjami wynikającymi z zestawienia polskich szkół wyższych, przyniósł też interesujące wskaźniki związane z umiędzynarodowieniem Politechniki Koszalińskiej (PK) na tle innych uczelni, w tym technicznych.

Przede wszystkim, w porównaniu do 2023 r., o 3,2 proc. wzrosła liczba nauczycieli akademickich z zagranicy odwiedzających PK. Dzięki staraniom pracowników Politechniki Koszalińskiej, realizacji projektów i programów, w tej kategorii, zajmujemy wśród uczelni 2. miejsce w województwie.

Wymiana międzynarodowa kadry Politechniki Koszalińskiej w ramach badań czy szkoleń dla pracowników wzrosła o niemal 53 proc. W tej kategorii też zajmujemy 2. miejsce w zachodniopomorskim. Coraz więcej studentek i studentów decyduje się na mobilność w ramach programów wymiany studenckiej, np. Erasmus+ (wzrost o 3,6 proc.). Biorąc pod uwagę wskaźnik w rankingu, Politechnika Koszalińska znajduje się na podium – ma 3. miejsce wśród uczelni – w województwie zachodniopomorskim.

PK ulokowała się również na 3. miejscu w regionie z najwyższym współczynnikiem wymiany studenckiej w odniesieniu do osób przyjeżdżających do Koszalina. Na Politechnice Koszalińskiej studiuje więcej studentek i studentów o innej narodowości niż na np. Uniwersytecie Gdańskim czy Uniwersytecie Szczecińskim. Ponadto PK jest 3. uczelnią w województwie, jeżeli chodzi o liczbę obcokrajowców studiujących w języku polskim (26,5 proc.).

Politechnika Koszalińska jest uczelnią z jednym z wyższych wskaźników ICI – Collaboration Impact – w regionie; to 57,8 (mierzony jest średnią liczbą cytowań otrzymanych przez publikacje mające współautora z zagranicy). PK plasuje się na 3. miejscu w rankingu, porównując wszystkie szkoły wyższe w województwie. W tej kategorii uczelnia uplasowała się na 16. miejscu. To awans z 17 w 2023 r.

fot. Wojciech Szpak/ Politechnika Koszalińska