Studentka Mechatroniki oraz dwaj studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn będą reprezentować naszą uczelnię podczas finałowego etapu międzynarodowego konkursu matematycznego. Konkurs odbędzie się w dniach 28 czerwca - 2 lipca 2021 r. i zostanie zorganizowany w ramach projektu EngiMath promującego nowoczesne metody nauczania matematyki na uczelniach technicznych.
Projekt pn. „EngiMath – Mathematics on-line learning model in Engineering education” ma unijne wsparcie finansowe w ramach programu Erasmus+ partnership. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie - wykorzystującego różnorodne technologie informacyjne i środki komunikacji - modelu nauczania matematyki wśród studentów studiów inżynierskich. W realizację - oprócz Politechniki Koszalińskiej - jest zaangażowanych sześć uczelni (z Estonii, Irlandii, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii). Zwieńczeniem projektu jest trzyetapowy konkurs promujący wiedzę matematyczną. Konkurs zachęca do rywalizacji, ale ma też formę zabawy.
Jak podkreśla dr Igor Kierkosz, kierownik Katedry Matematyki na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, celem konkursu jest rozwijanie wśród studentów wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki, a także utrwalanie i pogłębianie sprawności nabytych w trakcie trwania kursu online. Chodzi również m.in. o podniesienie motywacji do samodzielnej nauki oraz popularyzację nowoczesnych technologii informacyjnych wspomagających proces dydaktyczny.
Konkurs swoim zakresem obejmuje algebrę liniową (macierze, wyznaczniki, układy równań). Pierwszy, uczelniany etap odbywał się od początku listopada 2020 r. do końca maja 2021 i towarzyszył wdrażaniu nowoczesnego kursu matematyki dla inżynierów. Po zajęciach studenci rozwiązywali test pozwalający ocenić ich wiedzę matematyczną. Cząstkowe wyniki zmagań testowych pozwoliły ustalić wewnętrzną, uczelnianą listę rankingową. Drugi, uczelniany etap odbywający się na przełomie maja i czerwca br. polegał na rozwiązaniu dwuczęściowego testu udostępnionego za pośrednictwem platformy e-learningowej (czas na rozwiązanie każdej części był ograniczony - wynosił 90 minut).
W ten sposób na Politechnice Koszalińskiej utworzono listę rankingową studentów. Trzy osoby z najwyższą liczbą punktów będą reprezentować uczelnię podczas finałowych zmagań.
Oto laureaci zmagań w Politechnice Koszalińskiej: Marta Woszczyńska, studentka Mechatroniki (zdobyła 95 procent możliwych do uzyskania punktów), Sebastian Maciejak, student kierunku Mechanika i Budowa Maszyn (94 procent) oraz reprezentujący ten sam kierunek Paweł Nadworski (88 procent). Oni będą rywalizować podczas finałowych, międzynarodowych rozgrywek, które rozpoczną się w poniedziałek (28 czerwca br.).
- Czy testy były trudne? Jeśli z zaangażowaniem uczestniczyło się w zajęciach, to chyba nie - ocenia Paweł Nadworski.
- Trochę pouczyć się trzeba - przyznaje Sebastian Maciejak.
- Trzeba zrozumieć materiał, a potem powtarzać, powtarzać, powtarzać - dodaje Paweł Nadworski. - Warto uczyć się indywidualnie i powtarzać w grupie. Nauka w grupie jest dla mnie nawet bardziej skuteczna.
Według pierwotnych założeń finałowe zmagania miały odbyć się w Porto (Portugalia) i ten wyjazd miał być formą nagrody dla studentów. Pandemia pokrzyżowała plany. Finał będzie miał formę zdalną.
Uczestnicy najpierw będą rozwiązywać zadania w grupach międzynarodowych, potem - w zespołach narodowych. Końcowy etap będzie konkursem indywidualnym. Wyzwaniem z pewnością będzie to, że polecenia w zadaniach zostaną podane w języku angielskim.
Zdjęcia: Anna Skubała/Politechnika Koszalińska
Na zdjęciu: Podczas konkursu naszą uczelnię reprezentować będą studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn: Sebastian Maciejak (po lewej) i Paweł Nadworski.