Najmłodsi i seniorzy uczą wzajemnego szacunku
Opublikowano 19.06.2024 12:16

Kocha, lubi, szanuje … - mały czy duży, każdy to czuje! – to hasło projektu, w ramach którego słuchacze działających na Politechnice Koszalińskiej: Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży przypomną nam wszystkich wagę najprostszych słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Będzie kampania informacyjna, mobilna wystawa i przedstawienie teatralne. Patronat nad przedsięwzięciem objęła koszalińska fundacja Zdążyć z Miłością.

Mariola Jackiewicz, pomysłodawczyni wydarzenia, a na co dzień dyrektorka Biblioteki Politechniki Koszalińskiej przypomina, jak ważne w życiu codziennym są empatia i wzajemny szacunek. Najmłodsi tych właściwych postaw mogą uczyć się od przedstawicieli najstarszego pokolenia. Na naszej uczelni są do tego bardzo dobre warunki: mamy uniwersytet dziecięcy i grupę wykładową dojrzałych słuchaczy.

- Połączenie doświadczenia i życiowej wiedzy seniorów, a także dziecięcej wrażliwości jest idealnym sposobem budowania społeczeństwa otwartego, tolerancyjnego i obywatelskiego – przyznaje pani dyrektor. Stąd pomysł, by podstawowe wartości przypomnieli przedstawiciele najmłodszego i najstarszego pokolenia.

Jesienią rozpoczną się próby do sztuki teatralnej, w której wystąpią dzieci i seniorzy (być może w przedstawieniu znajdą się motywy z polskiej klasyki – utwory Tuwima albo Brzechwy). W międzyczasie trwać będzie kampania informacyjna w mediach, powstanie też wystawa mobilna promująca wzajemny szacunek i współpracę międzypokoleniową. Wystawa przypomni wartość najprostszych zwrotów: „Jestem miły”, „Jestem życzliwy”, „Uśmiecham się”, „Dzielę się z innymi”, „Jestem uprzejmy”.

Samo przedstawienie będzie można zobaczyć w grudniu w Centrum Kultury Kreślarnia Politechniki Koszalińskiej. Zaplanowano upominki dla seniorów i drobny poczęstunek.

Inicjatorzy wyliczają szereg korzyści, które może przynieść realizacja projektu: to kształtowanie umiejętności obdarzania uwagą dorosłych, łamanie barier międzypokoleniowych, pokazanie dziecko, że osoba w wieku dojrzałym może być twórcza i radosna, rozwijanie umiejętności wyrażania własnego zdania (przemyśleń, refleksji), wspieranie i upowszechnianie otwartych i aktywnych postaw obywatelskich, a także uwrażliwianie na potrzeby najbliższego otoczenia.

Projekt nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Tolerancji (16 listopada), Dnia Praw Dziecka (20 listopada) i Dnia Życzliwości (21 listopada).

Inicjatorzy otrzymali na realizację pomysłu dotację z programu Społecznik (program jest realizowany przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego na mocy porozumienia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego).

Na zdjęciu: W zimie najmłodsi słuchacze przygotowali specjalny występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Teraz wspólnie z seniorami będą pracować nad sztuką, która przypomni jak ważny w codziennym życiu jest wzajemny szacunek.  

Fot: archiwum, Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska